Առողջապահության բյուջեն 2018-ին կրճատվում է. թեժ քննարկում ԱԺ-ում. (ուղիղ միացում)
2018 թվականի բյուջեով նախատեսվում է Առողջապահության նախարարությանը տրամադրել 80.1 մլրդ դրամ, որը բացարձակ թվով շուրջ 5.8 մլրդ դրամով պակաս է, 2017-ի ցուցանիշից, ԱԺ-ում 2018-ի բյուջեի նախագծի նախնական քննարկման ժամանակ ասաց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Ատոմ Ջանջուղազյանը։
«Շահառուներին մատուցվող ծառայությունները չեն վատթարացվի, ճիշտ հակառակը՝ փոքր բյուջեով հնարավոր է մեծ հաջողությունների հասնել»,- ասաց նա։ Ազգային ժողովի առողջապահության եւ սոցիալական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Հակոբ Հակոբյանը չհամաձայնեց մտքի հետ՝ նշելով, որ առողջապահության ոլորտում լուծում պահանջող այնքան խնդիրներ կան, որոնց լուծելու համար բյուջեն չպետք է կրճատվի։
«Ոլորտում այնքան խնդիրներ ունենք լուծելու, որ 5 մլրդ կրճատելը գոնե տրամաբանորեն ճիշտ չէ», - նշեց Հակոբ Հակոբյանը։ Փոխնախարարն էլ նկատեց, որ յուրաքանչյուր ոլորտում էլ ավելի շատ հատկացումների կարիք կա, քան տրամադրվում է։
«Ցանկացած ոլորտի պարագայում կարիքն ավելի մեծ է, քան հնարավորությունները, որոնք հատկացվում են այդ կարիքները բավարարելու համար»,- ընդգծեց Ջանջուղազյանը
2018 թվականի բյուջեով առողջապահության նախարարությանը բժշկական սարքավորումների ձեռք բերման համար ընդհամենը 10 մլն դրամ է տրամադրվել, ինչը շատ քիչ է, ասաց ՀՀ ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության պատգանավոր Արմենուհի Կյուրեղյանը։
«Դեղորայքների ձեռք բերման համար նախատեսված է 3 մլրդ 330 մլն դրամ, իսկ սարքավորումների ձեռքբերման համար՝ ընդհամենը 10 մլն։ Արդյո՞ք ճիշտ է բժշկական սարքվորումների համար նման քիչ գումար նախատեսել»,- հետաքրքրվեց պատգամավորը։
Արմենուհի Կյուրեղյանը նաեւ նշեց, որ ավելի լավ կլիներ բավարար միջոցներ տրամադրել եւ հոսպիտալներին ու բուժկետերին տեխնիկայով ապահովել, ինչը թույլ կտար կանխարգելիչ գործողություններ կատարել եւ հիվանդին չհասցնել այն վիճակին, որ վերջինս ստիպված լինի ցավազրկողների վրա մեծ գումարներ ծախսել։
«Պետք է հաշվի առնել, որ մենք բուժհաստատությունների հետ պայմանագրերի միջոցով ենք հարաբերվում, եւ մենք իրենցից ծառայություններ ենք ձեռք բերում։ Ձեր ասածն արդեն ներդրումներ են, արդյո՞ք պետք է, որ դրանք կատարվեն պետական բյուջեի միջոցների հաշվին, թե այն լրացուցիչ ծառայությունները, որ բուժհաստատությունները կատարում են իրենք պետք է դրանք կատարեն», - նշեց Ջանջուղազյանը։