Տուբդիսպանսերում հիվանդների պայմանները խորհրդային են, ղեկավարներինը՝ ժամանակակից. Վիդեո
Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոնում, որը գտնվում է Աբովյան քաղաքում, հիվանդների, անձնակազմի եւ վարչական աշխատողների համար ստեղծված են տարբեր աշխատանքային պայմաններ: Մի դեպքում դեռ խորհրդային տարիների շունչն է իշխում, մյուս դեպքում կա ժամանակակից չափանիշներին համապատասխան վերանորոգում ու կահավորում:
Տուբդիսպանսերի արտաթոքային բաժանմունքում ականատես եղանք, որ հիվանդների բուժումը կազմակերպվում է ոչ բարվոք պայմաններում: Երեկ այստեղ, ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք, բուժաշխատողներն ու հիվանդների հարազատները բողոքի ցույց էին անում՝ ընդվզելով հայտարարված կադրային կրճատումների դեմ: Նախատեսվում էր կենտրոնում կրճատել 360 հաստիքից մոտավորապես 80-ը:
Արտաթոքային բաժանմունքի դեմ-դիմաց՝ նույն հարկում, գտնվում է վարչական աշխատողների հարկաբաժինը, որը նախ առնված է յոթ կողպեքի տակ, եւ օձն իր պորտով, հավքն իր թեւով չի կարող այնտեղ մուտք գործել առանց թույլտվության, իսկ հետո աչքի է զարնում այստեղ առանձնահատուկ հոգատարությամբ արված վերանորոգումը:
Տուբերկուլոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոնի տնօրեն Արմեն Հայրապետյանից հետաքրքրվեցինք, թե ինչո՞ւ է վարչական աշխատողների հարմարավետությունը համարվել առաջնահերթություն՝ ի տարբերություն հիվանդների:
«Մենք հիմա նախագծում ենք իրականացնում, ամբողջ հիվանդանոցի մնացած հատվածը վերանորոգելու: Առաջինը մեր պայմանները չեն բարելավվել, դուք տեղյակ չեք: Շենքի մյուս հատվածում 2009 թվականին վերանորոգվել են դեղակայուն բաժանմունքը, դեղազգայուն բաժանմունքը, մանկական բաժանմունքը»,- պատասխանեց նա:
Այդուհանդերձ, պարզվեց, որ բավականաչափ տարածք էլ դեռ նորոգվելու եւ բարեկարգվելու կարիք ունի:
«Մենք մյուս տարվա սկզբին, ըստ երեւույթին կսկսենք, վերանորոգել նաեւ առաջին հարկը, լաբորատորիան, արտաթոքային բաժանմունքը, հոգեբուժական բաժանմունքը: Ամբողջը կվերջացնենք»,- եզրափակեց կենտոնի տնօրենը: