Ի՞նչ խղճով է Վիգեն Սարգսյանը ՊՆ-ից մեդալ վերցրել, եւ ո՞ւր է «ՀԺ»-ի հարցումի պատասխանը
Նախորդ շաբաթ «Զինվորական ծառայության և զինծառայողների կարգավիճակի մասին» օրենքի նախագիծը բուռն քննարկվեց: ԱԺ լիագումար նիստում Պնախարար Վիգեն Սարգսյանը իր նախագիծը քննադատողներին «չար աչքով» էր նայում, խոսում խղճից, չծառայելուց:
«...պրոֆեսորադասախոսական կազմի երիտասարդացման հարց կա, հետո այդ մարդիկ, գիտական որոշակի աստիճան ձեռք բերելով, դառնում են պատգամավորներ, դառնում են ԱԺ փոխնախագահները, դառնում են կրթության եւ գիտության նախարարներ, այսինքն, էլի ինտելեկտուալ ներարկում է արվում երկրում։ Այսինքն, եթե ասում եք, որ 140-ից (ասպիրանտուրա ընդունվողների թիվը) 5 տոկոսն է դառնում գիտնական՝ 7 հոգի, ես կարծում եմ, որ մենք պետք է գնանք այդ զոհողութանը, որպեսզի վերջնականապես չմեռնի մեր գիտության դռները»,- օրենքի նախագծի վերաբերյալ հայտարարել էր «Ելք»-ի պատգամավոր Արարատ Միրզոյանը։
ՀՀԿ-ական նախարար Վիգեն Սարգսյանը պատասխանելով Միրզոյանին, հայտարարել էր.
«Հասկանում եմ, պարոն Միրզոյան որ դուք ձեզ մեծ գիտնական եք համարում՝ 25 տարեկանում ատենախոսություն եք պաշտպանել, շնորհավորում եմ դրա համար, բայց զարմանում եմ, թե դուք ի՞նչ խղճով եք ստացել պաշտպանության նախարարության պատվոգիր մի օր զորամասում չծառայելուց հետո, զինված ուժերի ու բանակի համար ձեր ո՞ր արածի համար, որ հիմա էլ էս ամբիոնից ինչ-որ մեկին մեղադրում եք»,- ասել էր նախարարը։
Արարատ Միրզոյանը պարզաբանել էր, որ այդ պատվոգրին արժանացել է 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմի ժամանակ դիրքերում տեխնիական աշխատանք կատարելու համար, մասնավորապես խրամատ փորելու:
Պարզվում է սակայն, որ Վիգեն Սարգսյանը եւս մեկ օր զորամասում չլինելով, խիղճ է ունեցել 2008 թվականին ստանալ Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարության «Անդրանիկ Օզանյան» մեդալը: Առաջին իսկ առիթի դեպքում նախարարից իհարկե կհետաքրքրվենք, թե ի՞նչ խղճով եւ բանակի համար այդ ո՞ր արածի համար է վերցրել այս մեդալը: Չնայած, վստահ չենք, որ հարցը չի տեղավորվի «անտակտ հարց» գնահատակի մեջ եւ անպատասխան չի մնա:
Հ.Գ. Անցյալ շաբաթ ԱԺ-ում ՊՆախարարը լրագրողներին հորդորեց սահմանին տիրող իրավիճակի մասին հարցի պատասխանը ստանալ նախարարության լրատվության ծառայությունից, հայտարարելով, որ ինքը հարցերին չի պատասխանում, որովհետեւ լրագրողներն անտակտ են:  «Հայկական ժամանակ»-ն այդ նույն օրը համախատասխան հարցումն ուղարկել է ՊՆ, սակայն պատասխանը մինչ օրս չի ստացել, թեեւ օրենքով սահմանված ժամանակը վաղուց լրացել է: