Աջ ղեկով մեքենաների շահագործումը չի արգելվի. նախարար (տեսանյութ)
ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարար Վահան Մարտիրոսյանը կառավարության լրատվական վարչության հեղինակած «Հրապարակում» հեռուստածրագրի ժամանակ անդրադարձել է աջ ղեկային համակարգ ունեցող ավտոմեքենաների շահագործման արգելքի թեմային:
«Վերջին օրերին, վերջին շաբաթներին շատ է քննարկվում այդ հարցը: Այդպիսի իրավական ակտեր ստորագրված չկան, որեւէ որոշում կայացված չկա, միայն քննարկումների փուլում է: Կլինի այնպիսի որոշում, որ ոչ մեկի իրավունքները չեն ոտնահարվի, ոչ մեկն իրեն վատ չի զգա այդ որոշումից»,- հայտարարել է նախարարը:
Հարցին՝ եթե որոշում կայացվի, որ աջ ղեկային համակարգով մեքենաների շահագործումն արգելվի, կառավարությունը պատրա՞ստ է փոխհատուցելու, Վահան Մարտիրոսյանը պատասխանել է. «Այնտեղ փոխհատուցելու բան չի լինի, որ փոխհատուցվի: Չի արգելվելու մեքենաների շահագործումը»: Ճշգրտմանը, թե արդյո՞ք կարելի է վստահ լինել, որ աջ ղեկային համակարգով մեքենաների շահագործումը չի արգելվի, Վահան Մարտիրոսյանն այպես է արձագանքել. «Այսօր ինչ ձեւով կա, ինչ-որ փոփոխություն կլինի, բայց կարող են տերերը վստահ լինեն, որ իրենք կշարունակեն վարել իրենց մեքենաները»:
Հիշեցնենք, որ armtimes.com-ը ամիսներ առաջ գրել էր, որ կառավարությունը ծրագրում է արգելք ստեղծել աջ ղեկային համակարգ ունեցող ավտոմեքնաների հետագա շահագործման համար: Հոկտեմբերի 4-ին էլ ազգային Ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանի հարցին ի պատասխան՝ ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ ՏՏ նախարար Վահան Մարտիրոսյանը հաստատեց, որ կառավարությունում քննարկում է եղել  աջ ղեկային համակարգ ունեցող ավտոմեքենաների շահագործումն արգելելու թեմայով:
«Հաշվի առնելով ոստիկանության տրամադրած տվյալները ավտովթարների վերաբերյալ, թե դրանց որ տոկոսն են կազմում աջակողմյան ղեկով մեքենաների մասնակցությամբ վթարները, մենք համապատասխան առաջարկով հանդես կգանք»,- հայտարարել էր նախարարը:
Ենթադրվում է, որ կառավարության այնպիսի որոշում կկայացնի, որ հետագայում աջ ղեկային համակարգով մեքենաների ներկրումը դժվարանա: Այսինքն՝ մաքսատուրքերը բաձրացնելու հետեւանքով շահավետ չի լինի արտերկրից նման մեքենաներ ներկրելը: