Քառօրյա պատերազմի մասնակցին թոշակի կարգ չեն տալիս. ինչ է պարզաբանում հանձնաժողովի նախագահը
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմի ժամանակ ծանր վիրավորում ստացած ժամկետային զինծառայող 20-ամյա Մնաց Սարգսյանին թոշակի կարգ չեն տրամադրում:
Խնդրի մասին ֆեյսբուքյան իր էջում բարձրաձայնել է պաշտպանին առընթեր զինծառայողների իրավունքների հարցերով փորձագիտական խորհրդի անդամ Կարեն Հովհաննիսյանը:
Գեղարքունիքի մարզի Ներքին Գետաշեն գյուղի բնակիչ Մնաց Սարգսյանը քառօրյա պատերազմի ժամանակ ականապայթունային վիրավորում է ստացել: Մեր զրույցում Մնաց Սարգսյանն ասաց, թե ինչպես է վիրավորում ստացել. «Կռվի ժամանակ ականանետի արկ քցեցին, էդ ժամանակ երկու հոգի մահացան. ես եւ 4-5 հոգի վնասվածքներով տեղափոխվեցինք հոսպիտալ»:
Ականի պայթյունի հետեւանքով բազմաբեկորային վիրավորում, գանգուղեղային տրավմա, աչքի տեսանելիության անկում եւ թոքային հիվանդություն ունեցող Մնաց Սարգսյանը մի քանի անգամ դիմել է Բժշկասոցիալական փորձաքննության հանձնաժողով, սակայն մերժում ստացել:
Մերժումից հետո զինծառայող Սարգսյանը դիմել է Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակ, որի միջնորդությամբ այս տարի ամռանն առողջապահության, սոցիալական հարցերի նախարարության փորձագետների մասնակցությամբ կրկնակի փորձաքննություն է անցկացվել, որի արդյունքներով դարձյալ մերժվել է Մնաց Սարգսյանին տրամադրել հաշմանդամության կարգ: Այս վիճակում քառօրյա պատերազմի մասնակիցը չի կարողանում աշխատել. «Չեմ կարողանում աշխատել, սոցիալական պայմաններն այդքան էլ լավ չի, ծնողներս գյուղում հող են մշակում, այդպես ենք ապրում»,- մեզ հետ զրույցում ասաց քառօրյա պատերազմի մասնակիցը:
Խնդրի վերաբերյալ զրուցեցինք Գեղարքունիքի թիվ 2 Բժշկասոցիալական փորձաքննական հանձնաժողովի նախագահ Վարդան Գինոյանի հետ: Վերջինս ասաց, որ Մնաց Սարգսյանը հաշմանդամության կարգ ստանալու համար հանձնաժողով դիմել է երկու անգամ՝ 2016-ի նոյեմբերի 11-ին եւ նոյեմբերի 30-ին, փորձաքննության արդյունքում հանձնաժողովը մերժել է նրան տրամադրել հաշմանդամության կարգ:
«Ախտորոշումը հետեւյալն է՝ ականապայթունային վիրավորում զույգ ստորին վերջույթների, ձախ դաստակի, աչքի եզրաթաղանթի վնասվածքային սպի, բազմաթիվ օտար մարմիններ՝ հենաշարժական ֆունկցիայի աննշան խանգարումով: Իսկ ՀՀ կառավարության 2003 թվականի 780 Ն որոշմամբ, աննշան խանգարման ժամանակ չկա հաշմանդամություն, այսինքն՝ ֆունկցիան չափավոր եւ ավել պետք է լինի»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը:
Վերջինիս խոսքով, անկախ հաշմանդամության կարգի տրամադրումից տրվել է անհատական վերականգնողական ծրագիր, որի համաձայն հիվանդը կարող է մեկ տարի անվճար բուժսպասարկում անցնել. «Իմ ոչ հավաստի տեղեկություններով, նա  արդեն օգտվել է անվճար բուժսպասարկումից»,- եզրափակեց Գեղարքունիքի թիվ 2 Բժշկասոցիալական փորձաքննական հանձնաժողովի նախագահը: