Ադրբեջանի սադրանքն ուղիղ կապված է ԱՊՀ գագաթաժողովի եւ Սարգսյան-Ալիեւ սպասվող հանդիպման հետ
Այսօր կրկին հայտնի դարձավ, որ սահմանին էլի զոհ ունենք: Եվ սա նորից այսօր Սոչիում ԱՊՀ երկրների ղեկավարների հանդիպման ֆոնին, որին մասնակցում են նաեւ Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահները: Այս դեպքից առաջ վերջին զոհն էլ ունեցել էինք ղարաբաղաադրբեջանական շփման գծում՝ Նյու Յորքում ՄԱԿ-ի ԳԱ-ից եւ դրա շրջանակներում Մամեդյարով-Նալբանդյան հանդիպմանն ընդառաջ: Այս երեւույթը, որ Հայաստանի ու Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների, նախագահների, ինչ-որ միջազգային միջոցառման դեպքերում Ադրբեջանը սահմանին ու շփման գծում սադրանքների է դիմում, սիստեմատիկ բնույթ է կրում:
«Պատասխանն ակնհայտ է, թե ինչու են ադրբեջանցիները նման սադրանքների գնում կա՛մ հայ եւ ադրբեջանցի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հանդիպումներից առաջ, կա՛մ արտասահմանցի բարձրաստիճան դիվանագետների կամ պաշտոնյաների՝ տարածաշրջան այցերի ժամանակ, կա՛մ ինչ-որ միջոցառումներից առաջ, օրինակ՝ ԵԱՀԿ-ի ինչ-որ նիստից, կամ ՄԱԿ գլխավոր ասամբլեայից առաջ եւ այլն: Ադրբեջանցիների նման վարքագծի ամբողջ իմաստն այն է, որ ցույց տան, թե այսպես կոչված, ստատուս քվոն իբր թե փխրուն է, լայնամասշտաբ պատերազմի վերսկսման հավանականությունը բարձր է եւ այլն, եւ այլն»,- armtimes.com-ին ասաց քաղաքագետ Սերգեյ Մինասյանը:
Ինչ վերաբերում է Հայաստանի ու Ադրբեջանի նախագահների սպասվող հանդիպումից առաջ, նախ՝ Ադրբեջանի նախագահի հայտարարությանը, իսկ այնուհետեւ նրա այդ հայտարարությանը՝ ՀՀ նախագահի մամուլի խոսնակի մակարդակով հնչած պատասխանին (սա եւս պատահական չէ՝ հայկական կողմը սրանով ցույց է տալիս, թե Իլհամ Ալիեւին անգամ ՀՀ նախագահը չի պատասխանի, այլ նրա խոսնակը), ապա այս ամենն, ըստ քաղաքագետի, հանդիպումներին ընդառաջ ստեղծում են «բնական» ֆոն:
«Այն իմաստով, որ դժվար թե կարելի է սպասել, թե ադրբեջանական կողմը կհամաձայնի ինչ-որ առաջխաղացման, այսպես կոչված, շփման գծում վստահության մեխանիզմների ներդրման ու լարվածության նվազեցման առումով: իսկ առանց դրանց հնարավոր չէ առաջխաղացում՝ քաղաքական պայմանավորվածությունների մակարդակով: Եվ պարզ է, որ այդ հանդիպումից առաջ, այս կամ այն ձեւով, փորձում են արձագանքել ու որոշակի նախատրամադրվածություն ստեղծել»,- պարզաբանեց Սերգեյ Մինասյանը:
Նախագահների սպասվող  հանդիպման համատեքստում շփման գծում լարվածության ավելացման վտանգի վերաբերյալ էլ Սերգեյ Մինասյանը հավելեց, թե ինքը չի կարծում, որ նման դրսեւորումներ, լայնածավալ բախումներ կլինեն:
ՀՀ ՊՆ մամուլի խոսնակ Արծրուն Հովհաննիսյանն էլ armtimes.com-ին հայտնեց, որ այս պահին սահմանին իրավիճակը հանգիստ է, լարվածության աճի մասին հուշող ոչինչ չկա: