Ֆինանսական փոխհատուցում՝ 3 առարկա պարապելու, դայակին վճարելու համար. ծրագրեր մայրերի համար
Պետությունը մտադիր է ֆինանսապես աջակցել այն ծնողներին, որոնց մինչեւ 24 տարեկան են, չունեն բարձրագույն մասնագիտական կրթություն, բայց ցանկանում են ձեռք բերել, ինչպես նաեւ աշխատանք ունեցող այն ծնողներին, որոնք կորոշեն աշխատանքի վերադառնալ մինչեւ երեխայի 3 տարին լրանալը:
Նախատեսվող այս ծրագրերն armtimes.com-ի հետ զրույցում ներկայացրեց ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության աշխատակազմի աշխատանքի եւ զբաղվածության վարչության զբաղվածության բաժնի պետ Ռուզաննա Պեպանյանը:
Ծրագրերը դեռեւս վերջնական տեսք չունեն եւ կարող են կյանքի կոչվել միայն 2018 թվականին: Առայժմ նրանք իրականացնելու համար իրավական հիմքն է ապահովվել: «Զբաղվածության մասին» ՀՀ օրենքում կատարվել են լրացումներ: Այդ մասին նախագիծն արժանացել է կառավարության հավանությանը եւ շուտով պետք է Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացվի:
Խոսելով մինչեւ 24 տարեկան ծնողներին առաջարկվելիք աջակցության մասին՝ բաժնի պետն ասաց, որ այդ աջակցությունը լինելու է նրանց բարձրագույն մասնագիտական կրթությանը նախապատրաստելու տեսքով: Այսինքն՝ աջակցելու, որպեսզի մայրերը պարապեն բուհական ընդունելության համար անհրաժեշտ երեք առարկաները:
«Այս նախագծով ընդամենը իրավունքն է սահմանվում, որը հետագայում կմշակվի եւ կդառնա ծրագիր: Նախատեսվում է բուհ ընդունվելու համար երեք առարկայի ուսուցման համար գումարի փոխհատուցում, ինչը հնարավորություն կտա այդ անձանց մասնագիտություն ձեռք բերել, հետագայում աշխատաշուկայում առավել մրցունակ դառնալ: Ծրագրի նախագծային տարբերակը դեռ չի շրջանառվել, դեռեւս քննարկումների փուլում է, դրա համար հստակ մեթոդաբանություն, թվեր ու նման բաներ չեմ կարող այս պահին ասել»,- նշեց մեր զրուցակիցը:
Հարցին, թե աջակցության իրավունք կստանան միայն մինչեւ 24 տարեկան այն մայրերը, որոնք չունե՞ն բարձրագույն մասնագիտական կրթություն, թե՞ նաեւ նրանք, որոնք ցանկանում են նոր մասնագիտություն ձեռք բերել, Ռուզաննա Պեպանյանը պատասխանեց, որ ծրագիրը վերաբերելու է միայն առաջին խմբի կանանց:
Անդրադառնալով կանանց աջակցության երկրորդ ծրագրին, աշխատանքի եւ սոցհարցերի նախարարության պաշտոնյան նշեց, որ մինչեւ երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում գտնվող անձանց պետությունը կառաջարկի փոխհատուցում, եթե նրանք որոշեն աշխատանքի վերադառնալ մինչեւ երեխայի երկու տարին լրանալը:
«Իմ նշած օրենքի նախագծով սահմանվել է աշխատանքի վերադառնալու դեպքում երեխայի խնամքը աշխատանքին զուգահեռ կազմակերպելու համար աջակցության իրավունք: Դրանով նախատեսում է այլընտրանք առաջարկել այն անձանց, որոնք մինչեւ երեք տարեկան երեխայի խնամքի արձակուրդում են գտնվում, եւ խնդիր են տեսնում աշխատանքի վերադառնալու դեպքում երեխայի խնամքը կազմակերպելու հետ կապված»,- տեղեկացրեց գերատեսչության աշխատակիցը՝ մանրամասնելով, որ ծնողին կտրամադրվի որոշակի փոխհատուցում՝ մասնավոր կազմակերպություններում երեխաների խնամքը կազմակերպելու համար կամ դայակին վճարվող գումարի որոշակի տոկոսի փոխհատուցում, եթե իհարկե, դայակն աշխատում է պայմանագրային հիմունքներով: