Ադրբեջանում պատմության դասագրքերը վերահրատարակել են Հայաստանի «սխալ» քարտեզի պատճառով
Ադրբեջանի կրթության նախարարությունը մեկնաբանել է 10-րդ դասարանի աշակերտների համար նախատեսված պատմության դասագրքի շուրջ սոցիալական ցանցերում բարձրացած աղմուկը, որի պատճառը դասագրքում Հայաստանի մասով տեղ գտած «սխալն» է:
«Գրքի ադրբեջաներեն և վրացերեն տարբերակներում սխալ չկա, ռուսերեն տարբերակում տեխնիկական սխալ է, որն արդեն ուղղվել է, դասագրքերը վերահրատարակվել են և բաժանվել դպրոցներին»,- նշված է Ադրբեջանի կրթության նախարարության տարածած հաղորդագրության մեջ:
Ռուսական հատվածի 10-րդ դասարանի դասագրքում տեղադրվել է քարտեզ, որում պատկերված է «ծովից ծով Հայաստանը»։ Ըստ ադրբեջանցի օգտատերերի, քարտեզում Հայաստանի անվան տակ գտնվող տարածքներն իրականում պատկանել են Ադրբեջանին, Վրաստանին, Թուրքիային և Իրանին: