Մարզերի բուժկենտրոնները կհանձնվեն Երևանում հաջողություն գրանցած սեփականատերերի կառավարմանը
ՀՀ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանն այդ պաշտոնում նշանակվելուց ի վեր տարբեր առիթներով կարծիք է հայտնել, որ մարզերում գործող պետական առողջապահական հաստատությունների գործունեության արդյունավետության տեսանկյունից ճիշտ կլինի, եթե դրանք կառավարման հանձնվեն Երեւանում հաջողություններ գրանցած բուժկենտրոնների սեփականատերերին:
Մեզ հասած տեղեկությունների համաձայն, նախատեսվում է օրինակ Գյումրու բժշկական կենտրոնը հանձնել «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնի կառավարմանը: Վերջինս, ինչպես հայտնի է, սերտորեն կապվում է ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի անվան հետ: Տավուշի մարզի բժշկական կենտրոններից մեկը քննարկվում է հանձնել «Էրեբունի» բժշկական կենտրոնի կառավարմանը, որի սեփականատերն է առողջապահության նախկին նախարար Հարություն Քուշկյանը եւ այլն:
ՀՀ առողջապահության նախարար Լեւոն Ալթունյանից այսօր հետաքրքրվեցինք, թե գործընթացն ինչ փուլում է:
«Փաթեթը վերջնականացվում է, շուտով մենք այդ փաթեթը կհրապարակենք, եւ ցանկացողները կարող են դիմել»,- համառոտ պատասխանեց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է վերոնշյալ լուծումների մասին խոսակցությանը, Լեւոն Ալթունյանն ասաց, թե խոսակցություններ չի ցանկանում մեկնաբանել:
Դիտարկմանը, թե դրանք հիմնավոր խոսակցություններ են, նա արձագանքեց. «Չէ, հիմնավոր չեն»:
Ավելի ուշ մեզ հաջողվեց պարզել, որ մասնավորապես՝ «Աստղիկ» բժշկական կենտրոնում հրաժարվել են Գյումրու բժշկական կենտրոնը կառավարման վերցնելու մտադրությունից: Սամվել Ալեքսանյանի ներկայացուցիչները եղել են տեղում, գնահատել իրավիճակը եւ եկել այն եզրակացության, որ Գյումրու բուժհաստատության կառավարումը ստանձնելը ձեռնտու չէ: Նրանք հայտարարել են, թե իրենց համար շատ ավելի շահավետ ու մատչելի կլիներ մի նոր բուժկենտրոն հիմնել, քան թե ներդրումներ կատարել Գյումրու բժշկական կենտրոնում: