Աջ ղեկով մեքենաների վթարների մասով ՃՈ-ն վիճակագրություն չունի. նախարարը տեղյակ չէ՞
Երեկ ազգային Ժողով-կառավարություն հարցուպատասխանի ժամանակ պատգամավոր Կարինե Աճեմյանի հարցին ի պատասխան ՀՀ տրանսպորտի, կապի եւ ՏՏ նախարար Վահան Մարտիրոսյանը հաստատեց, որ կառավարությունում քննարկում եղել է աջ ղեկային համակարգ ունեցող ավտոմեքենաների շահագործումն արգելելու թեմայով:
«Հաշվի առնելով ոստիկանության տրամադրած տվյալները ավտովթարների վերաբերյալ, թե դրանց որ տոկոսն են կազմում աջակողմյան ղեկով մեքենաների մասնակցությամբ վթարները, մենք համապատասխան առաջարկով հանդես կգանք»,- հայտարարել էր նախարարը:
Armtimes.com-ը մինչեւ նախարարի հայտարարությունը գրավոր հարցում էր ուղարկել ՀՀ ոստիկանություն: Մենք ոստիկանությունից խնդրել էինք տրամադրել վերջին 10 տարվա ընթացքում տեղի ունեցած ճանապարհատրանսպորտային պատահարների վերաբերյալ մի քանի վիճակագրություն: Այդ թվում, հարցրել էինք. «Կա՞ վիճակագրություն, թե աջ ղեկ ունեցող մեքենաների մասնակցությամբ քանի՞ վթար է եղել նույն ժամանակահատվածում եւ քանի՞ դեպք է եղել, որ աջ ղեկային համակարգը վարած վարորդն է եղել մեղավոր կողմը: Եթե կա, ապա խնդրում եմ տրամադրել այդ վիճակագրությունը»:
Ոստիկանությունից մեզ տրամադրել են 10 տարվա վթարների վիճակագրությունը, որտեղ զոհերի եւ վիրավորների թիվն էլ կա, սակայն աջ ղեկային համակարգ ունեցող մեքենաների մասնակցությամբ հարցերին ի պատասխան նշել են. «Միաժամանակ հայտնում ենք, որ հարցման 3-րդ եւ 4-րդ կետերի վերաբերյալ Ճանապարհային ոստիկանությունը հաշվառում չի վարում»: Եթե ավելի պարզ գրենք, ոստիկանության պատասխանը, ապա ասվում է, որ ոստիկանությունը չունի վիճակագրություն աջ ղեկային համակարգ ունեցող մեքենաների մասնակցությամբ վթարների վերաբերյալ:
Հարց է առաջանում, ապա ի՞նչ վիճակագրության մասին է երեկ խոսել նախարար Վահան Մարտիրոսյանը, եթե նման վիճակագրություն իրականում գոյություն չունի եւ ո՞րն է կառավարության առաջարկի հիմքում:
Ավելի վաղ գրել էինք, որ աջ ղեկային համակարգ ունեցող մեքենաների շահագործման արգելքի մասին կառավարությունն առաջարկ է ստացել մեքենա ներկրող խոշոր ընկերությունների ղեկավարները: Նրանք կապի, տրանսպորտի եւ ՏՏ նախարար Վահան Մարտիրոսյանին էին ներկայացրել մեքենաների ներմուծմանը, հնամաշ, ինչպես նաեւ աջակողմյան երթեւեկության համար նախատեսված ավտոմեքենաների ներկրմանն ու շահագործմանը, տեխնիկական զննության կարգին առնչվող մի շարք խնդիրներ:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ կապի, տրանսպորտի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունը ավտոմեքենաների ոլորտի խնդիրների վերաբերյալ աշխատանքային խումբ է ձեւավորել, որն ակտիվ աշխատում է օրենսդրական փաթեթ ներկայացնելու ուղղությամբ: Այդ ընթացքում էլ պատրաստվում է դիմել Ճանապարհային ոստիկանությանը, պետական եկամուտների կոմիտեին, ֆինանսների նախարարությանն ու այլ շահագրգիռ կողմերին աջակողմյան ղեկային համակարգ ունեցող մեքենաների առնչությամբ ներկրողների ներկայացրած դժգոհությունը բավարարելու ուղղությամբ: