Մսի գնաճը նախարարների տանը. Ամիրյանները սկսել են քիչ ուտել, Առաքելյանները շատ դժգոհ են
Այսօր ԱԺ-ում կառավարության հետ հարց ու պատասխանի օրն է: Ազգային ժողով ժամանած նախարարներից armtimes.com-ը հետաքրքրվեց, թե արդյո՞ք սննդամթերքի շուկայում սկսված եւ կանգ չառնող գնաճն ազդում է իրենց ընտանեկան բյուջեի վրա: Օրինակ, ինչպես հայտնի է, տավարի մսի  մեկ կիլոգրամն արժե 2790 դրամ, ոչխարի միսը՝ 3190, խոզի միսը՝ 3900 դրամ:
ԱԻ նախարար Դավիթ Տոնոյանը, թեեւ առկա գնաճին, կառավարության աշխատանքը բարձր է գնահատում:
«Բարձր եմ գնահատում զուտ այն պատճառով, որովհետեւ ես աշխատում եմ այդ կառավարությունում»,- ասաց նախարարը եւ անդրադառնալով կարագի, մսի թակացումներին ասաց.
«Դժվարանում եմ ասել, որ թանկացումներ կան: Ես գնումներով չեմ զբաղվում»,- ասաց Տոնոյանը:
Պարզվում է Մշակույթի նախարար Ամիրյանի ընտանիքում էլ չեն զգում գնաճն այն պատճառով, որ քիչ են ուտում:
«Ես գնումներ չեմ անում, ժամանակ չունեմ, մենք աշխատում ենք քիչ ուտել»,- armtimes.com-ին ասաց Ամիրյանը:
Գյուղատնտեսության նախարար Իգնատի Առաքելյանը armtimes.com-ի հարցին, թե գնաճն ազդում է ընտանեկան բյուջեի վրա, ասաց. «Շատ է ազդում»:
Նախարարը կարծում է, որ մսի շուկայում թանկացումները պայմանավորված են պահանջարկով։
«Շուկայի պահանջարկը ձեւավորում է գինը»,- ասաց նախարարը։
Լրագրողի դիտարկմանը, թե մարդիկ սկսել են շա՞տ միս ուտել, նախարարն արձագանքեց.
«Բոլոր դեպքերում շուկան է որոշում գինը, շատ-քիչ ուտելը ուրիշ հարց է»։
Նախարարն ասաց, որ երաշտի հետևանքով անասնագլխաքանակը չի պակասել և դա չէր կարող ազդել մսի գնի բարձրացման վրա։ Հարցին, թե հնարավո՞ր է՝ անասնագլխաքանակ է արտահանվում, ինչն էլ թանկացման պատճառ է դարձել, Առաքելյանը պատասխանեց.
«Կա արտահանում, որը կազմել է լրացուցիչ 12 հազար գլխաքանակ և դա չէր կարող ազդել մսի գնի վրա։ Բայց դա կարող էր մի իրավիճակ ստեղծել, որի հետևանքով մսի գինը բարձրանա, ասենք՝ վաճառողը մտածի, քանի որ կա պահանջարկ, գինը բարձրացնեմ»,- եզրափակեց գյուղնախարարը։