Գյումրու մանկավարժականում դասադուլ է. ուսանողները ռեկտորին հստակ պահանջներ են ներկայացրել
Շիրակի պետական համալսարանի ուսանողներն այս պահին դասադուլ են անում: Ուսանողներն այսօր ժամը 10-ից սկսած բոյկոտում են եւ չեն մասնակցում դասին: Պատճառը, ինչպես երեկ տեղեկացրել էինք այն է, որ ՇՊՀ-ի գիտխորհուրդը որոշել է ՀՀ նախագահին եւ վարչապետին բաց նամակով դիմած համալսարանի դասախոս, պատմության եւ փիլիսոփայության ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատար Հովհաննես Խորիկյանի նկատմամբ անվստահություն հայտնել: Այս որոշումը զայրացրել է բուհի ուսանողներին: Նրանք երեկ ստորագրահավաք էին կազմակերպել ի պաշտպանություն Խորիկյանի, իսկ այսօր դասադուլ են անում:
«Մենք դասադուլը սկսել ենք ժամը 10-ից, որին մասնակցում են պատմության բաժնի առաջինից չորրորդ կուրսի ուսանողները, ինչպես նաեւ մագիստրոսները: Մեզ միանում են նաեւ անգլիական բաժնի ուսանողները եւ այն ուսանողները, ովքեր կարծում են, որ ընկեր Խորիկյանի հանդեպ անարդար են վարվել»,- armtimes.com-ի հետ զրույցում ասաց դասադուլի մասնակից, պատմության կուրսի ուսանողներից մեկը:
Վերջինիս խոսքով`նրանց պահանջն է, որ գիտխորհուրդը կրկին ժողով հրավիրի եւ փոխի իր որոշումը՝ Խորիկյանին ամբիոնի վարիչի ժամանակավոր պաշտոնակատարի պաշտոնում թողնելու համար:
«Մենք նաեւ բողոքում ենք այն բանից, որ բարդացրել են վարձի զեղչի կանոնները: Եթե իմ առաջադիմությունը բարձր է եւ ես ունեմ 80 մոգ, ապա այն ենթակա է զեղչման, բայց նրանք չեն անում, 2-րդ կետ էլ են մտցրել: Այսինքն՝ բարձր առաջադիմության հետ մեկտեղ պետք է լինես նաեւ բարձր լեռնային բնակավայրից: Դասապրոցեսները չգիտես ինչ են արել: Անիմաստ առարկաներ են մտցրել, մասնագիտականները հանել են»,- պատմեց ուսանողուհին:
Armtimes.com-ի այն հարցին, թե բուհի ղեկավարությունից ներկայացուցիչներ եկե՞լ են բանակցելու, դասադուլի մասնակիցն ասաց.
«Եկել են Մինասյանի կողմանկիցները եւ ասում են, որ գիտխորհրդի որոշումը`Խորիկյանին ամբիոնի վարիչի պաշտոնից ազատելու հետ կապված դեռ ստորագրված չէ: Առաջարկում են դադարեցնենք դասադուլն, ասում են, որ օգուտ չունի, բայց մենք շարունակելու ենք այնքան մինչեւ այդ թուղթը չստորագրվի»:
Շիրակի պետական համալսարանում լարված իրավիճակ ստեղծվել էր դեռ 2016 թվականից, երբ ՇՊՀ ռեկտոր նշանակվեց ՀՀԿ-ական Սահակ Մինասյանը: Նախկին եւ ներկա աշխատակիցները պնդում են, որ նա բուհում աջ ու ձախ աշխատանքի է տեղավորում իր մերձավորներին: