ԿԳ նախարարն արձագանքել է ռուսաց լեզվի հայեցակարգի վերաբերյալ վարչապետի հայտարարությանը
Վերջերս, երբ հրապարակվեց հայաստանյան դպրոցներում ռուսաց լեզվի դասավանդման հայեցեկարգը, հայտնի դարձավ, որ այն մշակվել է ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով:
Հայեցակարգի հիմնավորման մեջ հենց այդպես էլ նշված է. «Իրավական ակտի ընդունման անհրաժեշտությունը պայմանավորված է ՀՀ վարչապետի հանձնարարականով»:
Ավելի ուշ կառավարության ղեկավար Կարեն Կարապետյանը, պատասխանելով լրագրողների հարցին, ասաց, թե ռուսաց լեզվի վերաբերյալ հանձնարարական չի եղել:
Իսկ այսօր խնդրին անդրադարձավ Կրթության եւ գիտության նախարար Լեւոն Մկրտչյանը: Դարձյալ լրագրողների հետ զրույցում նա պարզաբանեց, որ վարչապետի հանձնարակական ավելի գլոբալ է եղել՝ օտար լեզուների դասավանդման բնագավառում հասնել որակական փոփոխությունների:
«Ես երբեք պատասխանատվությունից չեմ խուսափում՝ իբրեւ նախարար, եւ մենք՝ իբրեւ նախարարություն, ոլորտային պատասխանատվություն ենք կրում: Վարչապետի հանձնարարականը եղել է օտար լեզուների ուղղությամբ որակական դրական փոփոխություն առաջացնելու վերաբերյալ, որի համար դեռեւս դեկտեմբեր ամսին ձեւավորվել են երկու հանձնախմբեր՝ մեկը լատինատառ ուղղությամբ, մյուսը՝ ռուսական, եւ արդյունքում ձեւավորել ենք հայեցակարգեր, որպեսզի այդ ծրագիրը իրականացնենք, որովհետեւ եթե ուզում ես որակական փոփոխություն կատարել, պետք է ասես, թե ինչպես ես դա անելու: Այդ ծրագիրն իրագործելու ձեւը հայեցակարգն է: Վարչապետը չի ասել՝ ստեղծեք ռուսաց լեզվի հայեցակարգ, վարչապետի հանձնարականը եղել է՝ որակական փոփոխություն առաջացնել օտար լեզուների դասավանդման մեթոդիկայում»,- մեկնաբանեց ԿԳ նախարարը՝ հավելելով.