Հուսով ենք՝ նախագահների բանակցությունը հստակ արդյունք կտա. Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպան
Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպան Միխայիլ Քինդսգրաբը հույս ունի, որ արցախյան հակամարտության կարգավորման օրակարգով Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը կկայանա ամենասեղմ ժամկետում, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման հարցում Գերմանիան աջակցում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի գործունեությանը: Կարեւոր է, որ հակամարտության կողմերը պատրաստ լինեն էական բանակցությունների ներկա ստատուս քվոն փոխելու շուրջ: Մենք հուսով ենք, որ նախագահների հանդիպման ժամանակ բանակցությունների ընթացքում հստակ արդյունքներ կլինեն»,- հայտարարել է գերմանացի դիվանագետը:
Նրա խոսքով՝ ԼՂ հակամարտությունն արգելակում է Հարավային Կովկասի զարգացումը:
«Գրեթե ամեն օր շփման գծում զոհեր են լինում: Սա խոսում է այն մասին, որ հակամարտությունը սառեցված չէ եւ էսկալացիայի ռիսկեր կան: Ներկա ստատուս քվոն անընդունելի եմ համարում: Դա ցույց են տվել նաեւ 2016-ի ապրիլի բախումները: Հետեւաբար՝ հակամարտությունը պետք է կարգավորվի խաղաղ ճանապարհով, եւ պետք է սկսել սուբստանտիվ բանակցություններ»,- ասել է Քինդսգրաբը: