Հայաստանցիների 58 տոկոսը երկրի ապագան կապում է ԵՄ անդամակցության հետ. հարցում (տեսանյութ)
Հայաստանում քաղաքացիների 50.67 տոկոսը կարծում է, որ ԵԱՏՄ-ին Հայաստանի անդամակցությունը մեր երկրի վրա բացասական ազդեցություն է ունեցել, իսկ 45.33 տոկոսը վստահ է, որ ազդեցությունը դրական է եղել: Այս մասին «Կոնգրես» հյուրանոցում հրավիրված մամուլի ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Գլոբալիզացիայի եւ տարածաշրջանային հետազոտությունների վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Ստեփան Գրիգորյանը՝ ամփոփելով իր ղեկավարած կազմակերպության իրականացրած սոցիոլոգիական հարցման արդյունքները: Ըստ Ստեփան Գրիգորյանի, հարցումն իրականացվել է Երեւան, Գյումրի, Վանաձոր, Վայք, Եղեգնաձոր, Մարտունի եւ այլ համայնքներում 2017 թվականի հունիսի 1-ից սեպտեմբերի 1-ը: Հարցումն անցկացվել է նշված բնակավայրերերի 900 քաղաքացու շրջանում: Հարցվածներից 496-ը կանայք են եղել, 404-ը՝ տղամարդ:
Հարցին, թե արդյո՞ք Ռուսաստանին համարում եք Հայաստանի դաշնակից, հարցվածների 34.33 տոկոսը դրական պատասխան է տվել, իսկ 30.56 տոկոսը՝ բացասական: Հարցվածների 35.11 տոկոսը կարծիք է հայտնել, որ ՌԴ-ն մասամբ է Հայաստանի դաշնակիցը:
Հարցվածների 40 տոկոսը կարծում է, որ ՌԴ-ի հետ սերտ հարաբերությունները խոչընդոտ են Հայաստանի՝ ԵՄ-ի հետ հարաբերություններում, իսկ 29.6 տոկոսը հակառակն է կարծում: Հարցվածների 29 տոկոսը կարծում է, որ ՌԴ-ի հետ հարաբերությունները կարող են մասամբ խոչընդոտել ԵՄ-ի հետ հարաբերություններին:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ հարցին էլ ի պատասխան հարցվածների 56 տոկոսը նշել է, որ ՌԴ-ն բացասական ազդեցություն է գործում հակամարտության կարգավորման վրա, 40 տոկոսը ՌԴ-ի ազդեցությունը դրական է գնահատում:
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն ապահովո՞ւմ է ՀՀ-ի անվտանգությունը հարցին էլ 15 տոկոսն է դրական պատասխան  է տվել, իսկ 41 տոկոսը գտել էր, որ ՀԱՊԿ-ը չի ապահովում Հայաստանի անվտանգությունը:
Հարցին է, թե ՀԱՊԿ-ը կաջակցի՞ Հայսատանին, եթե Ադրբեջանի հետ պատերազմ սկսվի, հարցվածների 31 տոկոսը նշել է, որ ՀԱՊԿ-ը կաջակցի, իսկ 63.4 տոկոսը հակառակ կարծիքն է հայտնել:
Հայաստանի տնտեսության վերաբերյալ հարցին ի պատասխան էլ քաղաքացիների 23 տոկոսը նշել է, որ տնտեսության վատթարացումը կապված է ԵԱՏՄ-ի անդամակցության հետ, իսկ 37 տոկոսը գտնում է, որ մեր երկրի տնտեսության վատթարացումը կապված չէ ԵԱՏՄ-ին անդամակցելու հետ:
Հայաստանի՝ 2013 թվականին ԵՄ-ի հետ Ասոցացման համաձայնագրի ստորագրումից հրաժարվելը քաղաքացիների 78 տոկոսը բացասական է գնահատում, իսկ 20.5 տոկոսը՝ դրական: Հայաստան-ԵՄ հարաբերությունների ակտիվացումը քաղաքացիների 88.6 տոկոսը դրական է գնահատում, իսկ 10 տոկոսը բացասական: Հարցին էլ, թե կապո՞ւմ եք Հայաստանի ապագան ԵՄ անդամակցության հետ, քաղաքացիների 58 տոկոսը դրական է պատասխանել, իսկ 38 տոկոսը՝ բացասական: