Ռուսաստանը քննարկում է Իսկանդերների մատակարարման մի քանի հայտեր. Դմիտրի Շուգաեւ
Ռուսաստանում ռազմատեխնիկական համագործակցության ֆեդերալ ծառայությունը քննարկում է արտասահմանցի գործընկերներից մի քանի հայտեր օպերատիվ-տակտիկական Իսկանդեր համալիրների հնարավոր մատակարարումների մասին, հայտարարել է ծառայության տնօրեն Դմիտրի Շուգաեւը, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հաստատում եմ, որ հայտեր կան, սակայն դրանց մասին առայժմ վաղ է խոսել», - «Բանակ-2017» միջազգային ֆորումի արդյունքներն ամփոփող ասուլիսի ժամանակ հայտարարել է Շուգաեւը:
«Բնական է, որ Ռուսաստանի Զինված ուժերի զինանոցում Իսկանդերի պես տեխնիկայի առկայությունը մտահոգում է նրանց, ովքեր մեզ ընկեր չեն համարում: Դա նշանակում է, որ մենք իսկապես լրջագույն զենք ունենք, եւ անկասկած այն հետաքրքրում է մեր արտասահմանցի գործընկերներին»,- ասել է Շուգաեւը եւ նշել, որ Ռուսաստանն ունի որոշակի ֆիլտր՝ կապված միջազգային պարտավորությունների հետ եւ հետեւաբար Մոսկվան չափազանց զգուշորեն է ընտրում իր միջազգային մատակարարումների ուղղությունները, ներառյալ Իսկանդերների դեպքում:
Շուգաեւի խոսքն ադրբեջանական լրատվամիջոցները տարածում են՝ ընդգծելով հավանականությունը, թե Ադրբեջանը կարող է լինել այն երկրներից մեկը, որին առաջիկայում Մոսկվան Իսկանդեր կվաճառի: