Ստամբուլին նոր ջրհեղեղ է սպառնում. 18 միլիոն բնակիչներին հորդորել են տնից դուրս չգալ
Թուքրիայում Ստամբուլի մոտ 18 միլիոն բնակիչներին օդերևութաբանները հորդորել են տնից դուրս չգալ, քանի որ քաղաքում հերթական փոթորիկն է սպասվում, գրում է diken.com.tr-ն:
Քամու արագությունը վաղը և առաջիկա օրերին կհասնի 75 կմ/ժ-ի: Ստամբուլին սպառնում է նաև նոր ջրհեղեղ:
Հուլիսին Ստամբուլն արդեն ջրով էր լցվել: Հորդառատ անձրևից առաջացած հեղեղումների պատճառով կաթվածահար է եղել քաղաքի երթևեկությունը, խափանվել է մետրոյի աշխատանքը, հետաձգվել են թռիչքներ: Վարչապետ Բինալի Յըլդըրըմը հայտարարել էր՝ հորդառատ տեղումները բնական աղետ են և ամեն ինչ վերահսկողության տակ է, մարդկային կորուստներ չկան, վնասները վերականգնելու համար անհրաժեշտ քայլեր կարվեն:
Տեղական ինքնակառավարման իշխանությունները ջրհեղեղի պատճառով արտակարգ իրավիճակ էին հայտարարել: Փորձագետներն էլ հորդորել էին 160 սմ-ից կարճ հասակ ունեցող քաղաքացիներին դուրս չգալ տանից: