Գերմանիայի Բուդեսթագի ընտրություններին ռեկորդային թվով թուրք թեկնածուներ են առաջադրվել
Սեպտեմբերի 24-ին Գերմանիայում կայանալիք խորհրդարանական ընտրություններին կմասնակցի ծագումով 92 թուրք գործիչ, գրում է ermenihaber.am-ը:
Ազգությամբ թուրք թեկնածուների քանակը այս անգամ ռեկորդային է։ Նախորդ ընտրություններին կար ավելի քիչ թեկնածու և արդյունքում ընտրվեց ընդամենը 11 թուրք պատգամավոր: Այս ընտրությունների արդյունքում սպասվում է, որ խորհրդարան կմտնի ազգության թուրք 15 պատգամավոր:
Մասնավորապես երկրի «Սոցիալ դեմոկրատական կուսակցություն» (SPD)-ից Համբուրգ նահանգից առաջադրվելու է Ջանսելմ Քըզըլթեփեն և Գերմանիայի միգրացիայի և ինտեգրման հարցերով թուրք նախարար Այդան Օզողուզը, «Կանաչների» կուսակցությունից՝ Ջեմ Օզդեմիրը, ինչպես նաև Էքին Դելիգյոզը: «Ձախերի» կուսակցության թեկնածուների ցուցակում է լինելու Սեվիմ Դաղդելենը: Վերջինս հայտնի է իր կոշտ վերաբերմունքով Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի դեմ: