Գլենդելում 3 հայ դատապարտվել է ֆինանսական խարդախության մեղադրանքով
Գլենդելի 37-ամյա բնակիչ Արտաշես Դարբինյանը դատապարտվել է ութ տարվա ազատազրկման՝ հանցավոր սխեմայի մասնակցելու եւ 1.66 մլն դոլար հափշտակելու մեղադրանքով: Ըստ դատարանի վճռի, բանտից ազատվելուց հետո եւս 3 տարի Դարբինյանն իշխանությունների հսկողության տակ է լինելու եւ պարտավոր է 1.5 մլն դոլար տուգանք վճարել, գրում է latimes.com-ը:
Գլենդելի 42-ամյա բնակիչ Օրբել Հակոբյանը եւ Բրբանքի 37-ամյա բնակիչ Ալբերտ Յակուբյանը եւս դատապարտվել են համապատասխանաբար 2 տարի եւ 18 ամիս ազատազրկման պատժաչափերով՝ հանցավոր սխեմային մասնակցելու մեղադրանքով:
Անցած տարվա դեկտեմբերին Դարբինյանը խոստովանել էր իր մեղքը, դատարան ուղարկված նամակով ներողություն խնդրել։ Նա գումարներ է կորզել էլեկտրոնային փոստի միջոցով։ 385 դոլարի դիմաց առաջարկել է գրանցել ապրանքանիշեր, սակայն գումարը ստանալով որեւէ ծառայություն չի մատուցել: Դարբինյանը կեղծ բանկային հաշիվներ է օգտագործել՝ տվյալները տարածելու համար, իսկ Հակոբյանն օգնել է փողերի լվացման հարցում։