10 000 ծրագրավորողի ու ճարտարագետի պահանջարկի մասին միայն Սերժ Սարգսյա՞նը գիտի
Սերժ Սարգսյանը վերջերս իր հանդիպումներից մեկի ժամանակ այսպիսի մի տեղեկություն էր հայտնել, որ Հայաստանն ունի ավելի քան 10 հազար ծրագրավորողների ու ճարտարագետների կարիք:
Փորձեցինք պարզել, թե ինչ ուսումնասիրությունների եւ հետազոտությունների արդյունքում է նման պատկեր ի հայտ եկել:
ՀՀ կրթության եւ գիտության նախարարությունից տեղեկացանք, որ իրենք նման վիճակագրության չեն տիրապետում: Վերոնշյալ մասնագիտությունների պահանջարկի մասին ոչինչ ասել չկարողացան նաեւ ՀՀ աշխատանքի եւ սոցիալական հարցերի նախարարության զբաղվածության գործակալությունից:
Իսկ գուցե առաջիկայում նախատեսվող ինչ-որ ներդրումային ծրագրերի շրջանակո՞ւմ են այդքան մեծ թվով ծրագրավորողներ ու ճարտարագետներ պահանջվելու:
ՀՀ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարությունից եւս հնարավոր չեղավ առավել մանրամասն տեղեկություններ ստանալ Սերժ Սարգսյանի հայտարարության վերաբերյալ: Նույն կերպ էլ` Տրանսպորտի, կապի եւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաների նախարարությունից: Այստեղից առաջարկեցին հարցումն ուղարկել գրավոր:
Պետական գերատեսչությունները դժվարանում էին վկայակոչել որեւէ հետազոտություն, որի արդյունքում եզրակացվել է 10 հազար ծրագրավորողի ու ճարտարագետի անհրաժեշտության մասին: Շատ դեպքերում, սակայն, ակնհայտորեն խուսափում էին վերջնականորեն ասել, որ նման տվյալ չունեն, որովհետեւ խոսքը Սերժ Սարգսյանի հնչեցրած հայտարարության մասին է:
Ինչ վերաբերում է նախագահական նստավայրին, այստեղի լրատվական ծառայության հետ կապ հաստատել  մեզ չհաջողվեց:
Իսկ Սերժ Սարգսյանը, մասնավորապես, ասել էր. «Անցած տարիների ընթացքում մենք որեւէ նախապայման կամ սահմանափակում չենք դրել «Լույս» հիմնադրամի շահառուների առաջ: Կարծում եմ՝ այսօր եկել է ժամանակը, որպեսզի մենք «Լույս» հիմնադրամի աշխատանքների եւ ծրագրերի ռազմավարական վերանայում իրականացնենք, որովհետեւ մեր երկիրը շատ մեծ կարիք ունի որոշակի մասնագետների: Օրինակ՝ այսօր մեր երկրում կարիք կա 10.000-ից ավելի ծրագրավորողների եւ ճարտարագետների: Չունենք այդ ռեսուրսը եւ մենք պարտավոր ենք «Լույս» հիմնադրամի օժանդակությունը ուղղել հանրապետությունում անհրաժեշտ մասնագետների պատրաստման գործին»: