Խոսրովի անտառում այրվել է 360 հա անտառ. կարեւոր օջախները մարված են. փոխնախարար
ՀՀ կառավարության այսօրվա նիստում, որը վարում էր փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը ՀՀ արտակարգ իրավիճակների նախարարի տեղակալ Դավիթ Կարապետյանին խնդրեց ներկայացնել իրավիճակը Խոսրովի անտառի եւ Վայոց Ձորի մարզում բռնկված հրդեհների մարման աշխատանքների վերաբերյալ:
Փոխնախարարը նշեց, որ Վայոց Ձորի մարզի Արտավան համայնքի շրջակա տարածքում բռնկված հրդեհի մարման աշխատանքներն ամբողջությամբ ավարտվել են: Վայոց ձորում այրվել է շուրջ 15 կիլոմետր պարագծով խոտածածկ տարածք, որից 320 հեկտարը անտառածածկ, փորվել են բազմաշերտ խրամատներ հրդեհի տարածումը բացառելու նպատակով :
«Խոսրովի անտառ պետական արգելոցի տարածքում օգոստոսի 12-ին բռնկված հրդեհի հիմնական օջախները մարվել են երեկ՝ օգոստոսի 16-ին: Մի քանի օր տեւած հրդեհաշիջման աշխատանքներն անցնում էին չափազանց անբարենպաստ բնակլիմայական պայմաններում, լեռնային բարդ ռելիեֆ, չորացած խոտածածկ տարածքներ, հրդեհին նպաստող քամիներ: Խոսրովի անտառ արգելոցի սահմաններում այրվել է 16 կիլոմետր պարագծով բուսածածկ տարածք, որից 360 հեկտարը անտառներ»,- ասաց փոխնախարարը:
Դավիթ Կարապետյանի խոսքով, արգելոցում իրականացվում են հետմարման աշխատանքներ 2.5 կմ պարագծով: ՌԴ ԱԻՆ-ի կողմից տրամադրված ԻԼ 76 ինքնաթիռը շարունակում է հրդեհաշիջման աշխատանքները՝ ստեղծելով անվտանգության գոտիներ:
«Անտառային խոշոր հրդեհները լուրջ մարտահրավերներ են, սա բնավ արդարացման համար չէ: ԱԻՆ-ում կիրականացվեն մանրակրկիտ ուսումնասիրություններ, կարվեն մասնագիտական հետեւություններ»,- ասաց փոխնախարարը՝ նշելով, որ խնդիրը գտնվում է նախագահի եւ վարչապետի անմիջական վերահսկողության տիրույթում:
Փոխնախարարի զեկույցից հետո փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանն արձանագրեց, որ խնդիրը, ըստ էության, լուծված է: