Ժիրայր Սեֆիլյանին եւ Պողոսյանին չբերեցին նիստերի դահլիճ. նրանց պաշտպանները լքեցին դահլիճը
Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանում դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանի նախագահությամբ շարունակվում է «Նոր Հայաստան» հանրային փրկության ճակատի առաջնորդ Ժիրայր Սեֆիլյանի եւ մյուսների գործով դատական նիստը:
Այսօրվա նիստին 7 ամբաստանյալից նիստերի դահլիճ է ներկայացվել միայն Հովհաննես Պետրոսյանը, մյուս 6-ը՝ Ժիրայր Սեֆիլյանը, Գեւորգ Սաֆարյանը, Հրայր Թոփչյանը, Սասունիկ Կիրակոսյանը, Գալուստ Գրիգորյանը եւ Ներսես Պողոսյանը նախորդ նիստին 10 ժամով հեռացվել են նիստերի դահլիճից՝ ոտքի չկանգնելու համար:
Նիստը սկսվելուն պես Սեֆիլյանի պաշտպան Արա Զաքարյանը խնդրեց դատարանին՝ ապահովել իր պաշտպանյալի մասնակցությունը դատական նիստին, քանի որ ըստ նրա՝ իր պաշտպանյալի կողմից հստակ ցուցում ունի, որ առանց նրա ինքը չի կարող մասնակցել նիստին, ուստի նրա ներկայությունը չապահովելու դեպքում պարտավոր է լինելու հեռանալ նիստերի դահլիճից: «Ինձ համար իմ վստահորդի ցուցումը պարտադիր բնույթ է կրում, ուստի խնդրում եմ ապահովել նրան ներկայությունը»,- ասաց Զաքարյանը: Նույն խնդրանքով հանդես եկավ նաեւ Ներսես Պողոսյանի պաշտպան Նինա Կարապետյանցը:
Ի պատասխան նախագահող դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանն ասաց, որ ամբաստանյալները իրենք իրենց զրկել են նիստին մասնակցելու իրավունքից: Պաշտպանները մի քանի անգամ միջնորդեցին վերեւ բարձրացնել իրենց պաշտպանյալներին, քանի որ յուրաքանչյուր դատավարական գործողություններ իրականացնելիս պետք է խորհրդակցեն իրենց պաշտպանյալների հետ: Դատավորն ասաց, որ եթե հիմնավոր պատճառաբանված միջնորդություն ներկայացվի, ապա պատրաստ է քննարկել այդ միջնորդությունը՝ պայմանով, որ ամբաստանյալները պետք է հարգալից վերաբերմունք դրսեւորեն դատարանի նկատմամբ, ոտքի կանգնեն, դատական նիստերի դահլիճում դրսեւորեն պատշաճ վարքագիծ:
Ապա, երբ Զաքարյանն ասաց, որ ստիպված է լքել նիստերի դահլիճը, քանի որ դատարանն անցնում է այլ դատավարական գործողությունների, մասնավորապես, պաշտպաններ ներգրավելուն: Դատավորն էլ ասաց, թե պաշտպանական կողմը իր հայտարարություններով փորձում է խոչընդոտել դատավարական գործողությունների իրականացմանը: «Եթե դուք հիմա չապահովեք իմ պաշտպանյալի ներկայությունը ես ստիպված եմ լինելու լքել նիստերի դահլիճը»,- կրկին դիմելով դատավորին ասաց Սեֆիլյանի պաշտպանը՝ հավելելով, որ իր համար առաջնայինն իր վստահորդի շահերն է:
Դատավոր Տաթեւիկ Գրիգորյանը պարզաբանեց պաշտպանին, որ առանց նախագահողի թույլտվության չի կարող լքել նիստերի դահլիճը: Այնուամենայնիվ, Արա Զաքարյանը ծափահարությունների ներքո լքեց նիստերի դահլիճը: Նրան միացավ նաեւ գործով մեկ այլ ամբաստանյալ Ներսես Պողոսյանի պաշտպան Նինա Կարապետյանցը՝ մինչեւ այդ ընթերցելով իր պաշտպանյալի հայտարարությունը:
Դատարանը հեռացավ խորհրդակցական սենյակ պաշտպանների վարքագծի վերաբերյալ հարցը քննելու համար: Որոշումը կհրապարակվի մեկ ժամից: