Սննդի օբյեկտների համար հարկային փոփոխություն կլինի. վարչապետի հանձնարարականը
Կառավարության այսօրվա նիստում վարչապետ Կարեն Կարապետյանը հանձնարարականներ տվեց գերատեսչությունների ղեկավարներին, որոնցից մեկը վերաբերվում էր հանրային սննդի ոլորտում արտոնագրային հարկի կիրառմանը:
Կառավարության ղեկավարի խոսքով՝ 2016 թվականին ընդունված Հարկային օրենսգրքով հանրային սննդի ոլորտում գործունեություն իրականացնող կազմակերպությունների մասով սահմանվել էին նոր չափանիշներ: Ներկայումս գործող հանրային սննդի օբյեկտի արտոնագրային վճարի կիրառման համար սպասարկման սրահի առավելագույն շեմ հանդիսացող 600 քառակուսի մետր պահանջի փոխարեն սահմանվել էր 100 քառակուսի մետր:
Կարեն Կարապետյանի հիշեցրեց նաեւ, որ Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման խորհրդի հերթական նիստի ժամանակ բարձրացվել էր տվյալ ոլորտի տնտեսվարողների համար հնարավոր ռիսկերի հարցը:
«Հաշվի անելով Փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրության զարգացման կառավարության քաղաքականությունը՝ հանձնարարում եմ ՀՀ ֆինանսների եւ տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարարներին, ՊԵԿ նախագահին մեկամսյա ժամկետում համատեղ քննարկել հանրային սննդի ոլորտում փոքր եւ միջին ձեռնարկատիրական կազմակերպությունների արտոնագրային վճարի կիրառման համար սահմանված տարածքի մակերեսի առավելագույն շեմի վերանայման հնարավորությունը եւ կառավարության աշխատակազմ ներկայացնել առաջարկություն»,- ասաց վարչապետը: