Սխալ կանխատեսելու արվեստը. Մեր որեւէ կառավարություն երբեք ճիշտ կանխատեսումներ չի արել
ՀՀ բոլոր կառավարությունները ունեցել են բազմաթիվ ընդհանրություններ: Դրանցից մեկը ճիշտ կանխատեսումներ անելու անկարողությունն է: Որեւէ կառավարություն մինչ օրս չի կարողացել ճիշտ կանխատեսել, թե ինչ ցուցանիշներ կգրանցվեն մեր տնտեսության մեջ, ասենք, առաջիկա երեք տարիներին:
Այս «տաղանդը» արձանագրված է պաշտոնական փաստաթղթերում: Այդ փաստաթղթերի անունն է «Միջնաժամկետ ծախսային ծրագիր», ավելի կարճ՝ ՄԺԾԾ: ՀՀ կառավարությունը իր երեկվա նիստում հաստատեց  «ՀՀ 2018-2020 թվականների պետական միջնաժամկետ ծախսերի ծրագիրը», որտեղ կանխատեսել է տնտեսական ցուցանիշները տվյալ ժամանակահատվածում:
Ասել, որ այդ կանխատեսումները չեն իրականանալու, բնականաբար չենք կարող: Ասել, որ այդ կանխատեսումները իրականանալու են, նույնպես չենք կարող: Բայց, ինչպես ասում են,  տառապանքը փորձ ունի:
Վերջին 7 տարիների ընթացքում սա արդեն 6-րդ ՄԺԾԾ-ն է, որը հաստատվում է ՀՀ կառավարության կողմից:  Եվ ահա թե ինչ կանխատեսումներ են արել կառավարությունները: Այսպես. 2013 թվականին Տիգրան Սարգսյանի կառավարությունը հաստատեց 2014-2016 թվականների ՄԺԾԾ-ն, ըստ որի 2016 թվականին կանխատեսվում էր 6.4 տոկոս աճ: Հաջորդ տարի հաստատվեց 2015-2017թթ միջնաժամկետը, որով 2016-ի համար կանխատեսվում էր արդեն 5.3 տոկոս աճ: 2015 թվականին հաստատված 2016-2018 թթ. ՄԺԾԾ-ում 2016 թվականի համար կանխատեսված էր ընդամենը 2 տոկոս տնտեսական աճ: Կանխատեսումներից եւ ոչ մեկը չիրականացավ, եւ արդյունքում ստացվեց ընդամենը 0.2 տոկոս աճ 2016 թվականին:
Իհարկե, կարող ենք ասել, որ չորս կամ երեք տարվա համար նման կանխատեսումներ անելը բարդ խնդիր է, եւ սխալվելու հավանականությունը մեծ է: Համաձայն ենք: Բայց 2016-ի տնտեսական աճի վերաբերյալ ամենազավեշտալի կանխատեսումը կառավարությունը արել է հենց 2016 թվականին, երբ ՀՀ վարչապետը արդեն Հովիկ Աբրահամյանն էր: Անցած տարվա ամռանը ընդունված ՄԺԾԾ-ի համաձայն կառավարությունը կանխատեսում էր, որ 2016-ի արդյունքներով կգրանցվի 3.7 տոկոս աճ:
Այս կանխատեսումը, ընդգծենք, արվել է 0.2 տոկոս տնտեսական աճ ունենալուց ընդամենը մի քանի ամիս առաջ: Այսպիսի պատկեր ունենալով, յուրաքանչյուր ոք լիարժեք իրավունք ունի կասկածել, որ երեկ հաստատված ծրագրում կառավարության արած կանխատեսումները կիրականան:
Իսկ ինչ կանխատեսումներ է արել Կարեն Կարապետյանի կառավարությունը այս անգամ: 2017 թվականին, ըստ երեկ հաստատված ՄԺԾԾ-ի, գրանցվելու է 3.3 տոկոս տնտեսական աճ: 2018-ին 4.7, 2019-ին՝ 5.4 եւ 2020 թվականին՝ 5.7 տոկոս տնտեսական աճ: Նման կանխատեսումներ անելու հիմքում կառավարությունը, իհարկե, դրել է որոշակի հաշվարկներ ու սպասելիքներ: Բայց նախկին՝ չիրականացած կանխատեսումներով ՄԺԾԾ-ներում նույնպես կային հաշվարկներ ու սպասելիքներ, որոնք ժամանակին բավականին համոզիչ էին թվում:
Տնտեսական ցուցանիշների կանխատեսումները կարեւոր են ոչ թե այն պատճառով, որ դրանք սպորտային հետաքրքրություն են առաջացնում: Ու չարախնդալու կարիք էլ չկա: Կանխատեսումները հույժ կարեւոր են այն տեսակետից, որ կառավարությունը իր գործողությունները անում է հենց այդ կանխատեսումների հիման վրա: Այդ թվում, ասենք, պարտքեր է ներգրավում: Ասենք, եթե կառավարությունը կանխատեսում է որ կլինի 5 տոկոս տնտեսական աճ եւ այդ հեռանկարը հաշվի առնելով՝ մեկ միլիարդ դոլարի նոր վարկեր է ներգրավում, բայց կանխատեսումը չի իրականանում, ապա ստացվում է, որ մենք պարզապես փող ենք վերցրել ու փոշիացրել, որի վերադարձնելու պարտավորությունը մենք դնում ենք գալիք սերունդների ուսերին: