Որպես պետություն ունենք վստահության լրջագույն ճգնաժամ. Փաշինյանը՝ Արամյանին (տեսանյութ)
Ազգային Ժողովի այսօրվա արտահերթ նիստում, երբ քննարկվում էր 2016 թվականի պետական բյուջեի կատարողականը, «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը ֆինանսների նախարար Վարդան Արամյանին դիմելով՝ ասաց, թե զարմացած է, որ կառավարությունը վերլուծել է թե՛ ԵՄ-ում, թե՛ ԵԱՏՄ-ում ինչ է կատարվում, բայց հաշվետվության մեջ ապրիլյան պատերազմին ոչ մի անդրադարձ չի արվել:
«Բա 2016 թվականի մեր տնտեսության մակրոտնտեսական եւ ընդհանրապես տնտեսական միջավայրի վրա պատերազմն ի՞նչ ազդեցություն է թողել: Չեք կարծում, որ սա պետք է լիներ մեր վերլուծության թիվ մեկ խնդիրը նաեւ ռազմավարական առումով: Մեր տնտեսությունն ինչքանով է պատրաստ իր վրա կրել պոտենցիալ եւ իմ կարծիքով՝ անխուսափելի պատերազմի բեռը»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ եւ հարցրեց, թե պատերազմի ազդեցությունն ինչպիսի՞ն պետք է լինի տնտեսության վրա:
«Այդքան ասվում էր, որ այս ապրիլյան պատերազմից հետո միլիարդների ծախսեր են արվել, ամրացվել է եւ այլն, եւ այլն, բա ՀՆԱ-ի մեջ դա չի երեւացե՞լ: Մենք 0.2 տոկոս տնտեսական աճ ունենք»,- ասաց պատգամավորը՝ մեջբերելով կառավարության կազմած հաշվետվությունից մի հատված, որտեղ ներկայացված է ներդրումների ծավալը: Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ պատերազմի տարում դրամական փոխանցումները պատմական ամենացածր շեմին է հասել: «Սրանով արձանագրում ենք, որ պատերազմի տարում մենք ունենք վստահության լրջագույն ճգնաժամ որպես պետություն»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը:
Ֆինանսների նախարարն ասաց, որ մեծ կոռելյացիա կա Ռուսաստանի դաշնության տնտեսության եւ Հայաստան եկող տրանսֆերտների միջեւ, եւ եթե այնտեղ կան բացասական զարգացումներ, ապա այն Հայաստանի տնտեսության վրա անդրադարձ ունենալու է: «Երկիր փոխանցումների վարքագծի վրա ինչքան է ազդում ապրիլյան պատերազմը եւ ինչքան չի ազդում, դժվար է գնահատել: Այդ դեպքում ես էլ հակառակ տեսակետն եմ ասում՝ ապրիլյան պատերազմն էր հենց հիմնական խնդիրը, որ մենք ունեցանք 11 տոկոս եւ ոչ թե ունեցանք 15 կամ 20 տոկոս անկում, որովհետեւ Ռուսաստանի տնտեսությունում մենք պետք է հաշվի առնենք, որ բացի նրանից, որ տեղի է ունեցել տնտեսական աճ, նաեւ փոխարժեքն է արժեզրկվել էապես»,- ասաց Վարդան Արամյանը՝ նշելով, որ դժվարանում է ասել իրականում ավելի շատ են եղել փոխանցումները, թե՝ քիչ:
Անդրադառնալով հաշվետվության մեջ առկա վերլուծության մեջ քառօրյա պատերազմի հատվածի բացակայությանը, ֆինանսների նախարարն ասաց, որ բյուջեի հաշվետվությունը կատարողական է, թե ինչ է պլանավորվել եւ ինչ է արվել նախորդ տարում: «Ձեր ասածը մի գուցե կարելի է անել, բայց  իմ կարծիքով դա բյուջեի հաշվետվությունից դուրս է, բայց կարեւոր է, որ մենք հետագայում այլ վերլուծություն կատարենք եւ տեսնենք թե դա ինչ ազդեցություն է թողնում»,- ասաց Վարդան Արամյանը:
Արձագանքելով նախարարի պատասխաններին՝ Նիկոլ Փաշինյանն ասաց, որ Վարդան Արամյանը նոր վարկած առաջ քաշեց, որը բյուջեի կատարողականում նույնպես ներառված չէ: «Բյուջեի տարեկան հաշվետվության հիմնական խնդիրը ինչպես դուք եք ձեւակերպում՝ մակրոտնտեսական, միկրոտնտեսական, տնտեսական եւ քաղաքական միջավայրը վերլուծելն է: Հիմա եթե դուք այստեղ գրել եք, որ տարածաշրջանային զարգացումներն ազդեցություն են թողել, Ամերիկայի եւ Ռուսաստանի միջեւ հարաբերությունները ազդեցություն են թողել, մենք չգիտենք, թե ապրիլյան պատերազմը մեր տնտեսության վրա ինչ ազդեցություն թողել: Կառավարությունն այդ վերլուծությունը չի արել: Սա ինչո՞վ է վատ՝ մենք չգիտենք հաջորդ անխուսափելի պատերազմի ժամանակ ինչ ծանրաբեռնվածություններ է կրելու մեր տնտեսությունն ու պետությունը պատրաստ է այդ ծանրաբեռնվածությունը կրել, թե՞ չէ; Եթե չէ, մենք ինչ պետք է անենք, որ ինքը կարողանա այդ բեռն իր ուսերին կրել եւ շատ վատ է, որ այդ վերլուծությունը չկա»,- արձագանքեց Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարդան Արամյանը նշեց, որ ֆինանսների նախարարությունն այդ վերլուծությունը չունի, բայց պաշտպանության ոլորտում նախատեսված ծախսերը ամբողջությամբ կատարվել է: