Ալեքսանյանի գործարանի բանվորի մահվան հանգամանքներն անհայտ են մնում. չե՞ն բացահայտելու
ՀՀԿ-ական պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանին պատկանող շաքարի գործարանում հունիսի 3-ին տեղի ունեցած դժբախտ պատահարի հանգամանքները դեռ չեն բացահայտվել: Գործի շրջանակներում քննչական կոմիտեի կողմից նշանակվել են մի շարք համալիր փորձաքննություններ, այդ թվում՝ դատաբժշկական, դատակենսբանական եւ դատահետքաբանական:
ՔԿ-ի նախագահի օգնական Սոնա Տռուզյանը armtimes.com-ի հետ զրույցում տեղեկացրեց, որ այս փորձաքննությունների եզրակացություններից հետո նոր միայն կառույցը կարող է համապատասխան գործողություններ կատարել:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 3-ին շաքարի գործարանի երկու բանվոր՝ Ախուրյան գյուղի բնակիչ, 36 տարեկան Շիրակ Ղազարյանը եւ 41 տարեկան, Այգաբաց գյուղի բնակիչ Արմեն Թումասյանը ինչ-որ բարձրությունից վայր են ընկել: Շիրակ Ղազարյանը մարմնական տարբեր աստիճանի վնասվածքներով տեղափոխվել էր Գյումրու բժշկական կենտրոն, իսկ Արմեն Թումասյանը ընկնելու հետեւանքով տեղում մահացել էր: Տեղեկություններ տարածվեցին այն մասին, որ Ալեքսանյանի գործարանում վիճաբանություն է տեղի ունեցել, ինչն էլ ավարտվել է դժբախտ պատահարով:
Դեպքի առթիվ հարուցվել էր նաեւ քրեական գործ, Քրեական օրենսգրքի 241 հոդվածի 2-րդ մասի հատկանիշներով՝ երկաթուղային, օդային կամ ջրային տրանսպորտի երթեւեկության անվտանգության կամ շահագործման կանոնները խախտելու դեպքի առթիվ, որն հանդիսացել է մարդու մահվան պատճառ:
Հանգուցյալ Արմեն Թովմասյանի համագյուղացիները դեպքից գրեթե մեկ ամիս անց որեւէ տեղեկություն չունեն, թե իրականում ինչն է եղել մահվան պատճառը: Նրանք մեզ հետ զրույցում ասացին, որ հույս էլ չունեն, թե ինչ-որ պատճառ պարզ կդառնա: