Հայաստան ադրբեջանական արտադրության կաթի փոշի ներկրելու փորձը կանխվել է
Ադրբեջանական խնձորների պատմությունից հետո, հիմա էլ Հայաստան է ներկրվում ադրբեջանական արտադրության կաթի փոշի, գրում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները՝ Երեւանում ասուլիսի ժամանակ ՊԵԿ նախագահ Վարդան Հարությունյանի հայտարարությանը հղումով:
Հարությունյանն իրականում հայտարարել է, որ Հայաստանի կարգավորիչը կանխել է ադրբեջանական ծագման կաթի փոշու ներմուծման փորձը։
Ավելի վաղ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեի տեղեկատվության եւ հասարակայնության հետ կապերի բաժնից հայտարարել էին, որ օրերս սահմանին կանխվել է նաեւ ադրբեջանական ծագմամբ մի շարք ապրանքների ներկրումը: Հյուսիսային մաքսատուն-վարչության Բավրայի մաքսային կետ-բաժնի աշխատակիցները Վրաստանից Հայաստան ժամանած ավտոմեքենաների մեջ հայտնաբերել են ավելի քան կես տոննա ադրբեջանական ծագմամբ սննդային աղ եւ թեյ: Ուղեւորների խոսքով՝ իրենք տեղյակ չեն եղել ապրանքների ծագման մասին, իսկ իմանալուց հետո հրաժարվել են բեռը տեղափոխել Հայաստան:
Ավելի վաղ, ադրբեջանական խնձորի Հայաստան ներմուծման հանգամանքները պարզելու նպատակով Կառավարությանն առընթեր ազգային անվտանգության ծառայության կողմից ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում ստացված տվյալների հիման վրա՝ խոշոր չափերով հարկ չվճարելու դեպքի առթիվ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 205-րդ հոդվածի 1-ին մասով հարուցվել է քրեական գործ: Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում տվյալներ են ձեռք բերվել մի խումբ ՀՀ քաղաքացիների կողմից Վրաստանի տարածքից ՀՀ պետական սահմանով գյուղատնտեսական ապրանքներ, այդ թվում՝ ադրբեջանական խնձոր ապօրինի տեղափոխելու վերաբերյալ:
Միաժամանակ ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների կողմից ձեռնարկված միջոցների արդյունքում պարզվել է, որ վերը նշված ապրանքները ՀՀ պետական սահմանով տեղափոխվել են առանց մաքսային հսկողության՝ կաշառքի դիմաց մաքսային ծառայողների թողտվությամբ: