Ադրբեջանի ստացած հերթական ռազմամթերքը կարող է կանաչ լույս վառել նոր էսկալացիայի համար
Երեկ հայտնի դարձավ, որ Հայաստանի դաշնակից Ռուսաստանը ռազմական տեխնիկայի հերթական խմբաքանակն է մատակարարել Հայաստանի հակառակորդ Ադրբեջանին։ Սա հատկապես մտահոգիչ է հայ-ադրբեջանական սահմանին չդադարող կրակահերթերի ու միջազգային կառույցների՝ մոտալուտ պատերազմի մասին ենթադրությունների ֆոնին։
«Ռազմինֆո» մասնագիտացված կայքի ադրբեջանական բաժնի վերլուծաբան Տարոն Հովհաննիսյանը armtimes.com-ին ասում է, որ թեև Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությունը չի նշում, թե ինչ զինատեսակներ են գնվել, սակայն հրապարակած տեսանյութում երևում են «Քրիզանտեմա-Ս» հակատանկային հրթիռային համալիրներ։
«Տեսանյութից մատակարարված համակարգերի հստակ քանակը հնարավոր չէ որոշել, սակայն խոսքը շուրջ 10 միավոր «Քրիզանտեմա-Ս» մարտական մեքենաների վաճառքի մասին է։ Դրանք, ըստ էության, պաշտպանողական զինատեսակներ են, ռազմական գործողությունների ժամանակ հակառակորդի տանկերն ու այլ զրահատեխնիկան խոցելու համար են նախատեսված»,-ասում է փորձագետը՝ նշելով, որ բավականին արդյունավետ գործող զինատեսակ է, սակայն Ադրբեջանի միակ հակատանկային հրթիռային համալիրը չէ, մինչ այդ ունեին Spike իսրայելական արտադրության հակատանկային հրթիռային համալիրներ։
Այս համալիրների ձեռքբերման պայմանագիրը, ըստ բաց աղբյուրների, ստորագրվել է դեռևս 2014-ին և պետք է ավելի շուտ մատակարարվեին, սակայն Ադրբեջանի ֆինանսական խնդիրների պատճառով մատակարարվում է 2017-ի հունվարից։
«Բնական է, Ռուսաստան Ադրբեջան ռազմատեխնիկական համագործակցությունը Հայաստանի համար պետք է լինի մտահոգիչ, ինչը վերջին, մասնավորապես հինգ-վեց տարիների ընթացքում, բավականին արագ տեմպերով է զարգանում։ Ադրբեջանը միշտ էլ ավելի շատ տեխնիկա է գնում և ավելի շատ է զինվում, այս պարագայում հայկական կողմի քաղաքականությունը պետք հիմնականում միտված լինի պաշտպանողական զինտեխնիկայի գնմանը, քանի որ մենք ռեսուրսների պատերազմի մեջ չենք կարող մտնել, ակնհայտորեն բոլորիս համար հասկանալի է, որ թե ֆինանսական, թե մարդկային ռեսուրսներով Ադրբեջանը մեզ գերազանցում է»,-ասում է Հովհաննիսյանը։
Քաղաքական վերլուծաբան, միջազգային և անվտանգության հարցերի հայկական ինստիտուտի հիմնադիր նախագահ Ստյոպա Սաֆարյանը նույնպես մտահոգիչ է համարում, որ զենքի մատակարարումը տեղի է ունենում մի շրջանում, երբ Ադրբեջանն ակնհայտորեն չի թաքցնում հերթական էսկալացիային գնալու իր մտադրության փաստը։
«Հայաստանի ռազմավարական դաշնակցի կողմից այսպիսի շրջանում նման սպառազինությունների մատակարարումն Ադրբեջանը կարող է ընկալել որպես էսկալացիայի թույլտվություն՝ գոնե Ռուսաստանի կողմից։ Ռուսաստանն էլ փորձելու է տեղի ունեցածը մեկնաբանել, թե ինքը Հայաստանին անցյալ տարի իսկանդեր տրամադրելով փոխել է ռազմավարական բալանսը, հատկապես իսկանդերների ցուցադրությունից հետո Ադրբեջանում կար մտադրություն, թե բալանսն այնպես է խախտված, որ իրենք չեն կարողանա մտածել ռազմական եղանակով խնդիրը կարգավորելու մասին, և ակնհայտորեն, այդ վախերը նրանց բերեցին Ռուսաստանի սպառազինության ձեռքբերման վրա ավելի կենտրոնացվածության: Ադրբեջանում սա կմեկնաբանեն, թե Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն իրենց համար կանաչ լույս է վառում»,-կարծում է Սաֆարյանը։