Սերժ Սարգսյանի փեսան ընդլայնում է բիզնեսը. Տարոն Մարգարյանի նվերը՝ Միքայել Մինասյանին
Կառավարության այսօրվա նիստում Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանը գործադիրի հավանությանը ներկայացրեց «Սպայկա» և «Արմսանպրոդակտ» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերություններին հողամաս նվիրաբերելու մասին կառավարության որոշման նախագիծ:
Երեւանի քաղաքապետը գործադիրի անդամների ներկայացրեց ներդրումային մի նախագիծ, որով քաղաքապետարանը նշված ընկերություններին նվիրատվություն է կատարում 76.4 եւ 86.8 հեկտար հողատարածք Երեւան քաղաքի Նորագավիթ թաղամասին հարող տարածքում: Ընկերությունները պատրաստվում են 110 հեկտարի վրա կիսափակ ջերմոցային համալիր և բորբոսով պանրի գործարան կառուցել: Նվիրաբերվող հողամասերի կադաստրային արժեքները համապատասխանաբար կազմում են 2.2 միլիարդ եւ 2.5 միլիարդ դրամ: Ընդհանուր առմամբ՝ քաղաքապետարանը «Սպայկա» և «Արմսանպրոդակտ»-ին նվիրաբերում է 4.7 միլիարդ դրամ արժողությամբ հողատարածք:
Կառավարության որոշման նախագծի համաձայն, հողամասերը կարող են օգտագործվել բացառապես ջերմոցային համալիրի և բորբոսով պանրի գործարանի կառուցման նպատակով և դրանց նպատակային նշանակությանը համապատասխան:
Երեւանի քաղաքապետ Տարոն Մարգարյանն ասաց, որ ներդրումային ծրագրի շրջանակներում նախատեսվում է 2017-2019 թվականներին կատարել ավելի քան 200 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ներդրում: Կառուցվելիք պանրի գործարանը տարեկան արտադրելու  է հազար տոննա պանիր, ստեղծվելու է ավելի քան 1300 մշտական աշխատատեղ: «Որոշման նախագծի ընդունումը հնարավորություն կտա ունենալ նոր, ժամանակակից արտադրություն, ավելացնել միջազգային շուկա տեղական արտադրանքի արտահանման ծավալները եւ ստեղծել կայուն աշխատատեղեր»,- ասաց Տարոն Մարգարյանը: Կառավարության որոշումն ընդունվեց առանց առարկությունների:
Նշենք, որ «Սպայկա» ընկերությունը միրգ-բանաջարեղեն արտահանող ամենամեծ ընկերությունն է Հայաստանում: Ընկերության բաժնետոմսերի կեսը գնվում է Սերժ Սարգսյանի փեսայի՝ Վատիկանում ՀՀ դեսպան Միքայել Մինասյանի վերահսկողության տակ: