Համար 22 երթուղին չի գործում, բնակիչները դժգոհ են, իսկ քաղաքապետարանը լավ լուր չունի
Երեւանի Մարաշ թաղամասի բնակիչները բողոքում են, որ համար 22 երթուղայիններն արդեն շուրջ քսան օր է դադարել են աշխատել` տարածքում ապրողների համար հավելյալ բարդություններ ստեղծելով:
«22 համարի երթուղայինը հանելով` ասել են, իբր, պիտի ավտոբուսով փոխարինեն: Բայց քսան օր է` դա հանել են, իսկ ավտոբուս չկա: Մի ողջ թաղամաս, որ առանց այդ էլ վատ աշխատող տրանսպորտ ունի, հիմա զրկվել է երթուղայինից: Միայն մի ավտոբուս է աշխատում մեկ ուղղությամբ` դեպի Օպերա: Եվ ստիպված օրը երկու տրանսպորտ փոխելով իջնում ենք քաղաք, որ, ասենք, Էրեբունի կամ Ռոսիա գնանք: Չնչին աշխատավարձից հիմա կրկնակի տրանսպորտի ծախս ենք անելու եւ ունենալու ենք ժամանակի կրկնակի վատնում: Ի գիտություն քաղաքապետի, եթե խնդիրը լուծում չստանա, որոշել ենք մարաշցիներով գրոհել քաղաքապետարան եւ հետ պահանջել մեր տված ձայները»,- ասում է Մարաշի բնակչուհիներից մեկը:
Երեւանի քաղաքապետարանից, պարզաբանելով ստեղծված իրավիճակը, պատասխանեցին, որ 22 համարի երթուղայինն ավտոբուսով փոխարինվելու համար չէ, որ հանվել է:
«Երեւանի ներքաղաքային միկրոավտոբուսային համար 22 երթուղու աշխատանքը Երեւանի քաղաքապետարանի կողմից դադարեցված չէ: Երթուղին սպասարկող «ԻՍԱՎ» ՍՊԸ-ն դիմել է Երեւանի քաղաքապետարան եւ հայտնել, որ անհրաժեշտ քանակի վարորդների պակասի եւ երթուղու անարդյունավետության պատճառով հրաժարվում է երթուղու սպասարկումից»,- հայտնում են քաղաքապետարանից:
Միեւնույն ժամանակ հերքում են դրա փոխարեն հետագայում ավտոբուսների շահագործման մասին լուրերը:
«Միկրոավտոբուսային համար 22 երթուղու սպասարկումը ավտոբուսներով իրականացնելը նպատակահարմար չէ, քանի որ Մարաշ թաղամասից ներկայումս շահագործվում է ավտոբուսային համար 45 երթուղին (մինչեւ Դավթաշեն), ապահովվում է ուղեւորների կանոնավոր սպասարկումը սահմանված քանակի շարժակազմով (օրական 10 միավոր, 7-10 րոպե շարժման միջակայքերով), իսկ եւս մեկ ավտոբուսային երթուղու աշխատանքի դեպքում կտրուկ կվատթարանա ավտոբուսային համար 45 երթուղու արդյունավետությունը ու այն կկանգնի փակման վտանգի առաջ, քանի որ երթուղիները ամբողջությամբ (100%-ով) իրար կկրկնեն Նորք-Մարաշից մինչեւ Բժշկական համալսարան, իսկ այդ հատվածում այլընտրանքային փողոց գոյություն չունի»,- իրենց մոտեցումներն են ներկայացնում տրանսպորտի ոլորտի պատասխանատուները: