Ներքին գործերին խառնվելու փորձ. Սվիտալսկու քննադատությունը և Հարությունյանի կոշտ արձագանքը
Հայաստանում ԵՄ պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին, խոսելով Հայաստանում ընտրական զարգացումների մասին, հայտարարել է, որ անհրաժեշտ է մտածել, թե ինչպես «կարող եք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ավելի արժանահավատ դարձնել»:
Նման հայտարարություն նա արել է «Ընտրական զարգացումները Հայաստանում. Քաղված դասերը և հետագա քայլերը» թեմայով համաժողովին: Նա ընդգծել է, որ վերջին ընտրությունները ՀՀ-ում չեն եղել կատարյալ և դրանք չեն հասել ժողովրդավարական ստանդարտների կատարելությանը:
«Այստեղ հավաքվածներից ոչ մեկը չի կարող ասել, որ վերջին ընտրությունները ՀՀ-ում եղան կատարյալ, ամբողջ լրջությամբ հայտարարել, որ Հայաստանը հասել է այն մակարդակին, որը պետք է, հասել է ժողովրդավարական ստանդարտների կատարելությանը: Սա դեռևս գործընթաց է: Մենք, կարող ենք ասել, որ ճանապարհի գրեթե կեսին ենք: Պահանջվեց 25 տարի, որ գնանք այդ նպատակի ուղղությամբ»,– ասել է նա՝ հավելելով, որ տեղյակ է, թե ինչ արտաքին և ներքին գործոններ են ձևավորել այս ճանապարհը:
«Սա բավականին երկար ճանապարհ է ՝ համեմատած այլ երկրների հետ, համեմատած նախկին ԽՍՀՄ երկրների հետ», - ասել է նա: «Կարող ենք նաև ճանապարհը գնահատել դրական՝ մյուս երկրների հետ համեմատած: Սա թող գնահատեն պատմաբանները: Հաջորդ համապետական ընտրությունները բավականին հեռու են, ես այստեղ չեմ լինելու, շատ փորձագետներ այստեղ չեն լինելու, երևի շատ բաներ մոռացված կլինեն, մինչև ՀՀ-ի շահակիրները պատրաստվեն հաջորդ ընտրություններին»,- ասաց նա:
ԵՄ դեսպանը համաժողովի ժամանակ, որին ներկա էր նաեւ ԿԸՀ նախագահ Տիգրան Մուկուչյանը, հիշեցրեց, որ Հայաստանն «Ընտրական օրենսգրքի» քննարկման ընթացքում բավականին մեծ հաջողություն է գրանցել․ ընդդիմությունը և իշխող կոալիցիան որոշեցին նստել մեկ սեղանի շուրջ և քննարկել խնդիրները:
Մևույն ժամանակ նա ընդգծեց, որ կոնսենսուսը «Ընտրական օրենսգրքի» շուրջ ներառել է այդ օրենսգրքի սահմանափակ թվով կետեր: «Կային կետեր, որ չընդունվեցին, դա այսպես կոչված ռեյտինգային ցուցակներն էին: Հայկական կողմը պետք է որոշի՝ արդյոք այդ ցուցակները աշխատեցին, թե՝ ոչ: Եկե՛ք իլյուզիաներով չտառապենք, սա բավականին լուրջ խնդիր է: Բոլոր կողմերը պետք է գնան կոմպրոմիսի, որ գտնեն լուծում»,–ասաց դեսպանը:
Պյոտր Սվիտալսկին նշեց, որ ինքն ունի իր սեփական կարծիքը դրա վերաբերյալ։ «Ես համոզված եմ, որ բոլոր հայերը պետք է քննարկեն խնդիրը: Իշխող ուժերը փորձում են «Ընտրական օրենսգիրքը» հարմարեցնել իրենց քաղաքական նպատակներին, նույնիսկ ամենաժողովրդավարական երկրներում սա բնական բնազդ է: Օգտագործում են տարրեր, որ իշխող կուսակցությունն օգտվի, իր շահերին ծառայի»,- ասաց  Պյոտր Սվիտալսկին՝ հավելելով:
Եմ պատվիրակության ղեկավարը նշեց, որ ՀՀ-ում կարևոր է նաև պետական հաստատությունների արժանահավատությունը: Նա նշել է, որ ԿԸՀ-նարդյունավետ է աշխատում, սակայն արժանահավատության հետ կապված խնդիր ունի:
«Ուզում եմ իմ մեծագույն գնահատականը ասել՝ ԿԸՀ-ի արդյունավետ աշխատանքի հետ կապված, բայց խնդիրը միայն արդյունավետությունը չէ, այլ՝ արժանահավատությունը: Խոսքը միայն փաստերի մասին չէ, այլ՝ ընկալումների: ԿԸՀ-ի կազմում պետք է ներգրավվեն քաղհասարակության ներկայացուցիչներ և այլն: Իմ խորհուրդն է հայերին՝ մտածեք, ուսումնասիրեք ԿԸՀ-ի կազմի խնդիրը, նաև այն, թե ինչպես կարող եք ԿԸՀ-ն դարձնել ավելի արժանահավատ և հանրային վստահությունը վայելող կառույց»,- ասաց նա:
Սվիտալսկիի խոսքը սակայն միանշանակ չի ընդունվել Հայաստանի կառավարական շրջանակներում: ՀՀ արդարադատության նախարար Դավիթ Հարությունյանը,  ԿԸՀ-ի արժանահավատության հետ կապված Սվիլատսկու խոսքերը, գնահատել է «որոշակի փորձ է Հայաստանի ներքին քաղաքական հարցերին միջամտելու»: Սվիտալսկու քննադատությանը Հարությունյանը արձագանքել է Կառավարության նիստից հետո լրագրողների հետ զրուցյում:
«ՀՀ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի կազմը պետք է փոխվի, թե ոչ՝ երկրի ներքին խնդիրն է: Այդ հարցը որոշում է Ազգային ժողովը, եթե պարոն Սվիտալսկին նման հայտարարությամբ հանդես է եկել, ես տեղյակ չեմ,  կարծում եմ, որ որոշակի փորձ է մեր ներքին քաղաքական հարցերին միջամտելու, ինչը համարում եմ անթույլատրելի՝ անկախ նրանից, դա արվում է  բարի, թե այլ նպատակներով»,-ասել է նա:
Դավիթ Հարությունհանի կարծիքով, ՀՀ ընտրական համակարգի վերաբերյալ դեսպանը իր դիրքորոշումը չպետք  է հայտնի: «Ես կարծում եմ, որ սա եւս քաղաքական հարց է եւ դրա վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումը արտահայտում են ոչ թե դեսպանները, այլ համապատասխան ոլորտի մասնագետները: Համապատասխան ոլորտում ամենաբարձր մարմինը Վենետիկի հանձնաժողովն է, որը տվել է իր եզրակացությունը», - ասել է Դավիթ Հարությունայնը: