Շվեյցարական ֆրանկ, եվրո, հազարավոր դոլարներ, միլիոնավոր դրամներ. Արա Բաբլոյանի ունեցվածքը
ՀՀ Ազգային ժողովի նորանշանակ նախագահ, նախկին գումարման խորհրդարանում ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Արա Բաբլոյանը լուրջ ֆինանսական կարողություններ ունի դիզած: Նրա հայտարարագրերում կարելի է հանդիպել այնպիսի դրամական արժույթների, որոնք  այլ պաշտոնյաների հայտարարագրերում հազվադեպ հանդիպողներից են:
Մասնավորապես, 2016 թվականի հարկային տարվա ընթացքում  Բաբլոյանի կարողությունների մեջ եղել է 7 հազար շվեյցարական ֆրանկ, որը հարկային տարվա ավարտին փոփոխության չի ենթարկվել: Չեն նվազել կամ ավելացել նաեւ Բաբլոյանի դոլարները եւ եվրոները: Հարկային տարվա ընթացքում նա ունեցել է 9 հազար 500 եվրո եւ 27 հազար 250 ԱՄՆ դոլար:
Ֆրանկներին, եվրոներին եւ դոլարներին զուգահեռ՝ Բաբլոյանը ակտիվ ծախսեր է կատարել ՀՀ դրամով: Հարկային տարվա սկզբին եղած մոտ 38 մլն դրամից տարվա ավարտին մնացել է 18 միլիոնը:
Բաբլոյանի եկամուտներն, ըստ հայտարարագրի գոյացել են աշխատավարձից, տրված փոխառույթների դիմաց ստացված տոկոսներից եւ վարձակալության դիմաց ստացված վճարներից:
2017 թվականի փետրվարին ներկայացրած հայտարարագրի համաձայն, Արա Բաբլոյանը չունի մեքենա, բնակարան եւ այլ շարժական կամ անշարժ գույք: Կարելի է մտածել, որ Բաբլոյանը ֆրանկների, միլիոնների մեջ լողալով հանդերձ` անօթեւան է:
2016-ին ներկայացրած հայտարարագրից էլ տեղեկանում ենք, որ ներկայիս ԱԺ նախագահը ֆինանսական գործարքները նախընտրել է կատարել միայն ԱՄՆ դոլարով: Այսպիսով, նա ունեցել է 57 հազար 250 ԱՄՆ դոլար, որից հարկային տարվա ավարտին մնացել է 27 հազար 250-ը: Ազգային արժույթի 49 մլն-ից հարկային տարվա ավարտին մնացել է 37-ը: Բաբոյանի եվրոները եւ ֆրանկները փոփոխության չեն ենթարկվել:
Այս հայտարարագրի համաձայն, Արա Բաբլոյանը կրկին չունի շարժական կամ անշարժ գույք:
2015 թվականի Արա Բաբլոյանի կարողությունում զգալի ցնցումներ չեն եղել: Դրամական միջոցները նույնն են եղել, ինչ նախորդ երկու տարիներին, միայն 10 միլիոն ՀՀ դրամի եկամուտ է գրանցվել:
Բավականին ճոխ է եղել Արա Բաբլոյանի 2014 թվականի հայտարարագիրը: Այս ժամանակահատվածում նա ունեցել է մոտ 357 մլն դրամի բաժնետոմս եւ 283 մլն դրամին համարժեք բաժնեմաս, որոնք հարկային տարվա ավարտին օտարվել են նույն արժեքով:
Այս ժամանակահատվածում Բաբլոյանը ունեցել է 63 հազար ԱՄՆ դոլար, 12 հազար եվրո, 48 մլն ՀՀ դրամ եւ 7 հազար շվեյցարական ֆրանկ:
2014-ին Բաբլոյանը ունեցել է նաեւ հողին ամրացված երկու անշարժ գույք եւ երկու հողամաս, որոնց գտնվելու վայրերը պաշտպանված է:
Մանկաբույժ Արա Բաբլոյանը հարուստ է նաեւ գիտական ոլորտում: Նա 3 գյուտի, 7 մենագրության, 200-ից ավելի գիտական հոդվածի հեղինակ է: