Գործ տալու դեմ պայքար մղողներն ամենախոշոր գործ տվողներն են. Փաշինյանը՝ ՀՅԴ պատգամավորին
Խորհրդարանի «Ելք» խմբակցության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանն ԱԺ արտահերթ նիստում, երբ քննարկվում էր հակակոռուպցիոն հանձնաժողով ստեղծելու հարցը, խմբակցության անունից ելույթ ունենալուց առաջ հայտարարեց, որ ելույթ է ունենալու որպես Կոշ քրեակատարողական հիմնարկի նախկին կալանավոր:
«Այսօր երկրորդ անգամ ստիպված էի խոսք խնդրել եւ ելույթ ունենալ որպես Կոշ ՔԿՀ-ի նախկին կալանավոր, եւ իմ տարակուսանքը հայտնել այն կապակցությամբ, որ եւ՛ նախորդ գումարման, ե՛ւ ընթացիկ գումարման ԱԺ-ում ժամանակ առ ժամանակ հնչում են մտքեր եւ արտահայտություններ, որոնք ինձ ստիպում են ինձ զգալ Կոշ ՔՀԿ-ի պատերից ներս»,- ասաց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ խորհրդարանում անընդհատ հնչում են «գործ տալ», «գործ տվող» ձեւակերպումները:
Նիկոլ Փաշինյանը նկատեց, որ «գործ տալ», «գործ տվող» հասկացությունները հանցագործ աշխարհին հատուկ ձեւակերպումներ են, իսկ հանցագործ աշխարհի գործառնական նշանակությունը թալանելն է, գողանալն եւ այդպես շարունակ:
«Մենք ի՞նչ ուղերձներ ենք հանրությանը եւ երիտասարդներին հղում: Էդ մեր բանակում եղած բազմաթիվ պրոբլեմներ այս խնդրի հետ են կապված: Երբ մեկը տեսնում է, որ մեկը տանկից վառելիք է գողանում, պետք է զեկուցագիր գրի ղեկավարությանը, որ մարտական հերթապահության մեջ գտնվող տանկի մեջ վառելիք չկա, կողքից ասում են՝ արա, հո գործ տվող չես, որ բան անես»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշելով, որ մարդկանց կյանքերն է դրված սեղանին:
Նիկոլ Փաշինյանը հիշեցրեց, որ ՀՀ Քրեական օրենսգրքի համաձայն՝ հանցագործության մասին պետք է նախաքննության մարմնին տեղյակ պահել, ինչպես նաեւ նախատեսված է, որ մարդը կարող է իր հարազատի մասին ցուցմունք չտա:
«Մեզ համար պետք է լինի կոնսենսուս, որ մենք ընդհանրապես թույլ չտանք, որ այս ամբիոններից հնչեն ելույթներ եւ խոսքեր, որոնք պատերի տակ պպզածերին թույլ տան ավելի պինդ պպզեն՝ իրենց զգալով ՀՀ-ի տերն ու տնօրեն: Եւ ես ձեզ ասեմ պատասխանատու կերպով` որպես Կոշ ՔԿՀ-ի նախկին կալանավոր, որ այդ գործ տալու մասին ազդարարողներն իրենք սահմանված ժամանակ եւ ձեւերում վազում եւ շատ ակտիվ գործ են տալիս իրենց իսկ տրամաբանության սահմաններում ստեր գրելով եւ մարդկանց նկատմամբ զրպարտագրեր եւ ամենավատ բաներն անելով: Հենց այդ հանցագործ աշխարհի ներկայացուցիչները, հենց այդ գողականները, ովքեր միֆ են ստեղծել»,- հայտարարեց Նիկոլ Փաշինյանը՝ ընդգծելով որ «գործ տալու» դեմ պայքար մղողներն ամենախոշոր գործ տվողներն են:
Հիշեցնենք, որ «գործ տալու» մասին այսօր աղմկահարույց ելույթ է ունեցել ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության նորընտիր պատգամավոր Անդրանիկ Կարապետյանը: