Գյումրու ցեխոտ փողոցների ասֆալտապատումը կմեկնարկի ձմռան բքին զուգահեռ
«Գյումրու քաղաքային ճանապարհներ» ծրագրի շրջանակներում, Գյումրու քաղաքապետարանում հերթական անգամ հանդիպում տեղի ունեցավ քաղաքապետարանի աշխատակազմի, ծրագրի ղեկավար Ռուդիկ Թադեւոսյանի, Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի ներկայացուցուցիչների եւ մրցույթով հաղթող ճանաչված գերմանական ENVIDATEC ընկերության խորհրդատուների միջեւ:
Սա այն ծրագիրն է, որը նախատեսում է Գյումրիում հիմնովին վերանորոգել եւ լուսավորել ցեխի եւ աղբի մեջ կորած 10 փողոց: «Գյումրու քաղաքային ճանապարհներ» ծրագիրը, որպես խայծ շրջանառության մեջ դրվեց 2015 թվականին կայանալիք Սահմանադրական հանրաքվեից ընդամենը մի քանի օր առաջ: Իշխանություններին հաջողվեց այս ծրագիրը ձգձգել եւ, որպես խայծ օգտագործել մի քանի ընտրությունների նախընտրական շրջանում՝ 2015 թվական` Սահմանադրական հանրաքվե, 2016 թվական` Գյումրու ՏԻՄ ընտրություններ, 2017 թվական` Ազգային ժողովի ընտրություններ:
Ստացվել է այնպես, որ այս ծրագրի մեկնարկը ինչ տրվել է, միայն բանակցություններ եւ խորհրդատուների հանդիպումներ է տեղի ունենում: Երեկ ծրագրի ղեկավար Ռուդիկ Թադեւոսյանը Գյումրու քաղաքապետարանում հայտարարեց, որ ծրագիրը մեկնարկում է հոկտեմբեր ամսին, այսինքն` այն ժամանկահատվածում, երբ Գյումրիում անբարենպաստ եղանակներ են լինելու:
«Հիմնական աշխատանքները հնարավոր է սկսել հոկտեմբերից, իսկ այս փուլը երկար տեւեց, քանի որ խորհրդատուների ընտրության փուլն էր: Ամեն ինչ ըստ ժամանակացույցի է ընթանում: Աշխատանքների ընթացքն ամբողջովին համապատասխանում է ժամանակացույցին»,- ասաց ծրագրի ղեկավարը, իսկ լրագրողների այն հարցին, թե հոկտեմբերը Գյումրիում անձրեւային է, իսկ նոյեմբերից ձյուն է տեղում, Թադեւոսյանը նշեց, որ ծրագրի իրականացումը այդ դեպքում կտեղափոխվի 2018 թվականի գարուն:
Լուսավորության աշխատանքները իրականացնելու է ՎԶԵԲ­-ի կողմից ընտրված գերմանական ENVIDATEC ընկերությունը՝ խնայող համակարգերի լուծումներ առաջարկելով: Լուսավորության աշխատանքներին 23,8 մլն եվրոյից հատկացվելու է 6-ը:
Եթե մի օր այս ծրագիրը իրականություն դառնա, ապա Գյումրու փողոցները կունենան նոր ասֆալտապատ մայթեր, կատարելագործված դրենաժային ենթակառուցվածք, հետիոտներիի համար բարելավված հարմարություններ եւ ընդհանուր ճանապարհային անվտանգության բարելավում:
Նշենք, որ բարեկարգման ծրագիրը իրկանացվում է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի կողմից տրված վարկի եւ դրամաշնորհի շրջանակներում: