Սամվել Բաբայանը կշարունակի մնալ անազատության մեջ. դատարանը մերժեց նրա կալանքի դեմ բողոքը
ԼՂՀ պաշտպանության բանակի նախկին համանատար Սամվել Բաբայանը կշարունակի մնալ անազատության մեջ: Քիչ առաջ Վերաքննիչ քրեական դատարանը մերժեց Բաբայանի կալանքի վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշման դեմ ներկայացված բողոքը: Նրա պաշտպան Ավետիս Քալաշյանը րագրողների հետ զրույցում ասաց, որ դատարանի այս որոշումը բողոքարկելու են: Նշենք, որ Սամվել Բաբայանը որոշման հրապարակմանը ներկա չի եղել:
Պաշտպանը դեռ չի շտապում գործը քաղաքական հարթություն տեղափոխել: Հիշեցնենք, որ Սամվել Բաբայանը մեղադրվում է Քրեական օրենսգրքի 235 հոդվածի երկրորդ մասի (Ապօրինի կերպով հրազեն, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելը, իրացնելը, պահելը, փոխադրելը կամ կրելը, որը կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երկուսից վեց տարի ժամկետով) եւ 235.1 հոդվածի երկրորդ մասի առաջին կետի հատկանիշներով (ռազմամթերքի մաքսանենգություն՝ պատժվում է ազատազրկմամբ՝ երեքից յոթ տարի ժամկետով):