«Ելք» դաշինքի վարչապետի թեկնածուին պետք է փնտրել առաջին եռյակի մեջ. Նիկոլ Փաշինյան
«Ելք» դաշինքի վարչապետի թեկնածուին պետք է փնտրել առաջին եռյակի մեջ: Լրագրողների հետ այսօր կայացած հանդիպման ժամանակ այս մասին հայտարարեց ՀՀ ԱԺ պատգամավոր, «Ելք» դաշինքի ներկայացուցիչ, Քաղաքացիական պայմանագիր կուսակցության վարչության անդամ Նիկոլ Փաշինյանը:
Հարցին՝ չի՞ նեղանա, եթե վերջնական քննարկումների արդյունքում որոշվի, որ վարչապետի թեկնածուն ինքը չէ, Փաշինյանը նկատեց՝ դա չի արվում անձնական դափնիներ ունենալու համար: «Ես այս պահին էլ շարունակում եմ մնալ ՔՊ վարչապետի թեկնածուն, գլխավորում եմ կուսակցության համամասնական ցուցակը, իսկ ահա «Ելք»-ում 3-րդն եմ, սակայն դրանից առանձնապես չեմ նեղվում»,- ասաց նա:
Անդրադառնալով 2014թ-ի վերջին Սերժ Սարգսյանի իմպիչմենտի՝ իր կողմից նախաձեռնված գործընթացին՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ բացառում է կոալիցիայի ձեւավորումը ՀՀԿ-ի հետ: «Այս պահին մենք միակ քաղաքական ուժն ենք, որ նման հստակ հայտարարութուն ենք արել: Հիմա էլ «Ելք»-ի անունից ասում եմ, որ մենք Սերժ Սարգսյանի հետ նամակագրություն չունենք: Բացառվում է, որ Հայաստանում իշխանափոխություն տեղի չունենա միայն այն պատճառով, որ բաց թողնենք ընձեռնված հնարավորությունը:
Ընտրությունների մասնակցող ուժերի մեծ մասը պոտենցիալ կոալիցիոն գործընկեր են ՀՀԿ-ին: Այդ կուսակցությունները գոնե բացահայտ հակառակը չեն պնդում, ինչպես մենք ենք պնդում: Իսկ Հայաստանում իշխանափոխության հասնելը «Ելք»-ին իշխանափոխություն իրականացնելու մանդատ տալն է: Ընտրողն իրեն ինչպես պահի ընտրատեղամասում, այդպես էլ հետագայում լինելու է: Մենք մեզնից կախվածն անելու ենք»,- փաստեց բանախոսը:
Հարցին՝ ինչպե՞ս կմեկնաբանի պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի այն հայտարարությունը, թե բացառությամբ «Օհանյան‐Րաֆֆի‐ Օսկանյան» դաշինքի՝ բոլոր մյուս քաղաքական ուժերը կառավարվում են իշխանության կողմից, Նիկոլ Փաշինյանը մեկ անգամ եւս պնդեց՝ նման հայտարարության համար վերջինս պետք է ներողություն խնդրի իրենց դաշինքից: «Ես Սեյրան Օհանյանին հրավիրում եմ ուղիղ եթերում երես առ երես նման հայտարարություն անել: Խոստանում եմ, որ նա քաղաքական համարձակություն եւ բարոյական իրավունք չի ունենա ինձ հետ դեմառդեմ զրույցում նույնը պնդել: Բարոյականությունը թելադրում է միայն ներողություն խնդրել»,- ասաց պատգամավորը:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց նաեւ, որ մեկ ընդդիմության տեսլականը չի տապալվել, ավելին՝ իրենք հստակ եւ վստահ ընթանում են այդ ճանապարհով: «Ելք» դաշինքը, ըստ նրա, հենց այդ ընդդիմությունն է:
«Մինչեւ հիմա մենք այնքան լուրջ քաղաքական կենսագրություն ունենք, որ ընտրողները պետք է որոշած լինեն՝ հավատան մեզ, թե չհավատան: Մենք ոմանց նման չենք կախվում ընտրողների թեւերից՝ ասելով, որ բանան, շաքար, լավաշ կամ մեկ այլ բան կբաժանենք: Մենք ասում ենք, որ մեր իշխանության գալով՝ Հայաստանը զերծ կլինի քաղբանտարկյալներից եւ մենաշնորհներից: Եթե մեկը մտածում է, որ մեզ ընտրելով՝ մեզ լավություն է անում, լավ է՝ մեզ ընդհանրապես չընտրի: Սա սխալ սկզբունք է: Մենք մեր ծառայությունն ենք առաջարկում հանրությանը, եւ հանրությունը պետք է որոշի` ուզում է օգտվել այդ ծառայությունից, թե ոչ: Մենք հավակնում ենք Հայաստանում ստանձել պետական իշխանությունը»,- ասաց բանախոսը՝ միաժամանակ հավելելով, որ «Ելք»-ը միակ մրցակից համարում է ՀՀԿ-ին, մնացածի մասին ոչինչ չունի ասելու:
Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարեց նաեւ, որ մարտի 5-ին՝ դաշինքի նախընտրական ծրագրի շնորհանդեսի օրը, միաժամանակ կազմակերպվելու է դրամահավաք, որի հավաքագրած միջոցներով էլ քաղաքական ուժը հոգալու է քարոզարշավի ծախսերը:
Անդրադառնալով Մարտի 1-ի թեմային՝ Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ այդ հանցագործությունը գործող իշխանության օրոք չի բացահայտվելու: Գործի բացահայտման միակ պայմանը, ըստ նրա, քաղաքական իրավիճակի փոփոխությունն է: «Մարտի 1-ը չպետք է լինի որեւէ քաղաքական ուժի մենաշնորհ: Այդ նպատակով «Ելք» դաշինքը բանակցել է ՀԱԿ-ի հետ՝ մարտիմեկյան հնարահավաքին մասնակցելու խնդրանքով, սակայն ՀԱԿ-ը քննարկել եւ մերժել է մեր առաջարկը՝ պատճառաբանելով, որ զոհերի հարազատները դեմ են դրան: Ես անձամբ զրուցել եմ նրանցից ոմանց հետ, ովքեր հերքել են ՀԱԿ-ի պատճառաբանությունը: Դեմ է եղել միայն մեկ հարազատ՝ Վաչագան Ֆարմանյանը, ով առավել սերտ կապերով կապված է ՀԱԿ-ին»,- տեղեկացրեց խորհրդարանականը՝ միաժամանակ հիշեցնելով, որ մինչեւ այժմ չեն հարցաքննվել այն ոստիկաններն, ովքեր Մարտի 1-ին «Չերյոմուխա» կիրառելու հրահանգ են ստացել:
Վերջում Նիկոլ Փաշինյանը շեշտեց, որ քանի դեռ Հայաստանում կան քաղաքական հայացքների համար բանտերում գտնվող անձինք, նրանք ոչ այլ ոք են, քան քաղբանտարկյալներ՝ Շանթ Հարությունյան, Ժիրայր Սեֆիլյան, Վարուժան Ավետիսյան, Արթուր Սարգսյան, Վոլոդյա Ավետիսյան: