Պետական առողջապահական գործակալության մեքենաներն օտարվում են. կառույցը լուծարվո՞ւմ է
ՀՀ կառավարության որոշմամբ առողջապահության նախարարության աշխատակազմի հաշվեկշռից ետ վերցված 11 ծառայողական մարդատար ավտոմեքենաների մեծ մասը 1998 թ. արտադրության Նիվաներ են: Դրանք նաեւ ամենահինն են, իսկ ամենանորը Հունդայի Սոնատան է` 2007 թ. արտադրության: Վերջինս սպասարկել է առողջապահության նախարարի տեղակալին:
Այս տեղեկությունը երեկ ստացել ենք առողջապահության նախարարությունից: Գերատեսչությունն ավելի վաղ հայտարարել էր, որ նախարարության աշխատակազմի հաշվեկշռում հաշվառված ավտոմեքենաներից 11-ը ետ են վերցվել եւ ամրագրվել ՀՀ կառավարությանն առընթեր պետական գույքի կառավարման վարչությանը` հետագայում սահմանված կարգով օտարելու նպատակով։ Հավելել էին, որ նշված ավտոմեքենաները թեեւ շահագործվում էին եւ գտնվում սարքին վիճակում, սակայն նախարարությունն այդ առաջարկով հանդես էր եկել դրանց օգտագործումը նպատակահարմար չգտնելով. մեքենաները պահանջում էին վառելիքի, վերանորոգման եւ լրացուցիչ այլ ծախսեր:
Առողջապահության գերատեսչությունից խոստացել էին ավտոմեքենաների վերաբերյալ մանրամասներ տրամադրել ավելի ուշ: Ըստ այդմ, բացի փոխնախարարի ավտոմեքենայից, մյուս ավտոմեքենաները, բացառությամբ մեկի, որը ամրակցված է եղել ԱՆ լիցենզիոն գործակալությանը, սպասարկել են ՀՀ ԱՆ պետական առողջապահական գործակալության տարածքային կենտրոններին: Գործակալության ավտոմեքենաների օտարումն, ի դեպ, հիմք է տալիս ենթադրելու, որ պետական այս մարմնի գործունեությունը նույնպես դադարեցվելու է:
Հիշեցնենք նաեւ, որ առողջապահության փոխնախարարներից մեկը` Վահան Պողոսյանը,  տարեվերջին ազատվել էր պաշտոնից եւ նրան ոչ ոք չփոխարինեց: Նախարարությունից ստացված տեղեկության համաձայն, ծառայողական ավտոմեքենաների  թիվը 28-ն էր, որից էլ կրճատվել է 11-ը: