ՊԵԿ-ի ուսումնական կենտրոնը կդառնա ռազմաուսումնական կենտրոն. կրթությունն էլ անվճար կլինի
ՀՀ ֆինանսների նախկին նախարար Գագիկ Խաչատրյանի նախաձեռնությամբ Տավուշի մարզի Դիլիջան համայնքում կառուցված ուսումնական կենտրոնը (կամ ՊԵԿ-ի ուսումնական կենտրոն), ամենայն հավանականությամբ, կտրամադրվի ՀՀ պաշտպանության նախարարությանը: Այս մասին հանրային հեռուստաընկերության «Օրակարգից դուրս» հաղորդման եթերում երեկ հայտարարել է պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը:
«Մենք քննարկում ենք եւ ուսումնասիրում ենք հիմա հնարավորությունն այն հայտնի ուսումնական կենտրոնի, որը ժամանակին կառուցեց պետեկամուտների կոմիտեն եւ փոխանցվեց կառավարության որոշմամբ պետական գույքի կառավարման վարչությանը: Ես խնդրել եմ հանրապետության նախագահին եւ վարչապետին՝ քննարկել այդ հաստատությունը Զինված ուժերի Մոնթե Մելքոնյան վարժարանի համար փոխանցելու խնդիրը»,- հայտարարել է Վիգեն Սարգսյանը՝ նշելով, որ գաղափարը հետեւյալն է.
2017 թվականի սեպտեմբերի 1-ին Մոնթե Մելքոնյան վարժարանը բացելու է իր դռները բացարձակապես նոր պայմաններով: Ռազմաուսումնական կենտրոնն ունենալու է լավագույն մարզական հնարավորությունները՝ լողավազաններ, թենիսի կորտերի, ուսումնական լավագույն բազա, ունենալու է լավագույն մանկավարժների թիմ եւ հնարավորություն է տալու ցանկացած երիտասարդի 10, 11, 12-րդ դասարանում սովորող դիմել, ընդունվել եւ ստանալ բացարձակ անվճար կրթությունը:
«Ես վստահ եմ, որ սա պետք է շատ ոգեւորի մեր տղաներին, նաեւ իրենց ծնողներին՝ գալու եւ փորձելու իրենց ուժերն ընդունվելու պարագայում դառնալու իրականում իրենց սերնդակիցների մեջ առաջատար եւ իրենց գաղափարներով»,- շեշտել է նախարարը:
Նշենք, որ ֆինանսների նախարարության նորակառույց ուսումնական կենտրոնը հանրությանն առավել հայտնի է որպես էլիտար զվարճանքի կենտրոն, որի վրա պետբյուջեից միլիոնավոր դոլարներ են արդեն ծախսվել:
Հիշեցնենք, տեւական ժամանակ ԿԳՆ-ին պատկանող «Փոքր Մհեր» կրթահամալիրում իրավիճակը լարված էր: Կրթահամալիրի սաները բողոքում էին տնօրենի վարքից եւ դասապրոցեսը կաթվածահար էին արել: Կարճ ժամանակ անց, ԿԳՆ-ն ու ՊՆ-ն եկան հայտարարի եւ կրթահամալիրի կառավարումն անցավ ՊՆ-ին եւ միացավ «Մոնթե Մելքոնյան» վարժարանին: